Triathle (Üçlü)

Modern pentatlon sporunun alt branşlarından biri olan Triathle (3’lü); atış, yüzme ve koşudan oluşur. U11, U13, U15, U17, U19, Yıldızlar, Gençler, Büyükler ve Masterlar gibi tüm yaş kategorisinde bulunan sporcuların yarıştığı bir branştır.

Yarışma parkuru yaş grubuna göre farklılık göstermektedir. Toplam 200 metre ile 3200 metre arasında değişen koşu parkuru ve 25 metre ile 50 metre arasında yüzme parkuru (deniz, göl, durgun su, havuz gibi), 3 metre, 5 metre ve 10 metre mesafeden lazer tabancayla yapılan 2×5 ve 4×5 şeklinde atıştan oluşmaktadır.

Triathle’da yarış mesafeleri, yaş gruplarına göre düzenlenmektedir. Yarışlar, U11 kategorisinde 10 yaş ve daha küçük yaş grubunu kapsarken Masterlar kategorisi 70+ yaşa kadar devam eder.

Triathle Yarışları Nasıl Yapılır?

Triathle’daki branş sıralaması atıcılık, yüzme, koşu seklindedir, branşlar arka arkaya yapılır ve hepsi bittiğinde bir tam tur tamamlanmış olur. Toplam tur sayısı, yaş kategorilerine göre değişkenlik gösterir. En küçük kategorideki sporcular 2 tur yaparken, daha büyük kategorideki sporcuların mesafeleri 4 tam tura kadar çıkar.  Toplam koşu mesafesi ise, yine yaşa göre 400 metreden 3200 metreye, yüzme mesafesi 50 metreden 200 metreye kadar değişir. Atıcılıkta ise sporcu ve hedefin arasındaki mesafe 3 metreden 10 metreye kadar değişirken, en küçük yas kategorisindeki sporcuların çift el kullanarak atış yapmalarına izin verilir.

Örnek vermek gerekirse, U13 kategorisinde yarışan bir sporcu (11-12 yaşlarında); 5 metreden 5 defa hedefi vurarak atış yaptıktan sonra, suya koşar ve 50 metre yüzer. Yüzmeden çıkınca 400 metre koşar ve böylece bir tam turu tamamlamış olur. Daha sonra bu kategoride yarışan bir sporcu, toplamda 2 tur yapması gerektiği için tekrar atış yerine girerek ikinci turuna başlar. Sporcu toplamda; 400 metre x 2 koşu, 50 metre x 2 yüzme ve 5 metre x 2 kere atış yapar ve yarışı kendi yaş kategorisine göre tamamlar.