Tetrathlon (Dörtlü)

Modern pentatlon sporunun olimpik alt branşlarından biri olan Tetrathlon (4’lü); yüzme, eskrim, atış ve koşudan oluşur. U17 ve U19 yaş kategorisinde bulunan sporcuların yarıştığı bir branştır.

Tetrathlon müsabakalarında yarışma parkuru, tüm yarışmacılar için standarttır. 200 metre yüzme (havuz), epe kategorisinde eskrim mücadelesi, toplam 3200 metre koşu sırasında 800’er metre arayla 10 metrelik mesafeden lazer tabancayla yapılan 4×5’lik atıştan oluşmaktadır.

Tetrathlon Yarışları Nasıl Yapılır?

Öncelikle tüm sporcular eleme müsabakalarına katılır. Eleme yarışlarında yüzme, eskrim, laser run müsabakaları yapılır. Eleme sonuçlarında sıralamada en iyi 36 içine giren sporcular, 1 gün sonra yapılacak olan final müsabakalarına katılmaya hak kazanır.

Final müsabakalarında sporcular 200 metre serbest yüzme ile yarışa başlar. Ardından epe silahıyla eskrim mücadelesine başlayan 36 sporcu, birbiriyle tek tuş üzerinden 35 maç yapar.

Yüzme ve eskrim bittikten sonra mücadele sonunda alınan puanla Laser-Run disiplini için çıkış sıralaması yapılır. Laser-Run’da sporcular 3 bin 200 metrelik koşu parkurunda, her 800 metrede, 10 metrelik mesafeden, lazer tabancayla hedeflere atış yaparlar.

Sporcuların isabetli olarak vurmak zorunda oldukları hedef sayısı 5’tir. Hedefleri isabetli vuran sporcular, koşularına devam eder. 3 bin 200 metre sonunda bitiş çizgisini ilk geçen sporcu ise şampiyon olur.