Pentatlon (Beşli)

Fransız Baron Pierre de Coubertin tarafından geliştirilen modern pentatlon; yüzme, atletizm, atıcılık, eskrim ve binicilik olmak üzere 5 disiplinden oluşan olimpik bir branştır.

Yüzme, eskrim, binicilik, atış ve koşudan oluşan modern pentatlon; yıldızlar, gençler, büyükler ve masterlar gibi yaş kategorisinde bulunan sporcuların yarıştığı bir spordur.

Yarışma parkuru tüm yarışmacılar için standarttır. 200 metre serbest yüzme  (havuz), epe disiplininde eskrim, engel atlama disiplininde binicilik ve 3200 metre koşu ile 4×5’lik koşu atış kombinasyonu içermektedir.

Modern Pentatlonda Alt Branşlar

Modern pentatlon sporu içinde ayrıca ‘Laser – Run’, ‘Biathle’ ve ‘Triathle’ adlı olimpik olmayan, ‘Tetrathlon’ adlı olimpik kategoride yer alan dört alt branş daha yer almaktadır.

‘Laser-Run’ atış ve koşudan; ‘Biathle’ yüzme ve koşudan; ‘Triathle’ atış, yüzme ve koşudan; modern pentatlon sporunun olimpik alt dallarından ‘Tetrathlon’ ise yüzme, eskrim, atış ve koşudan oluşmaktadır.

U17 ve U19 yaş kategorisinin yarıştığı Avrupa ve Dünya Şampiyonaları ile Gençlik Olimpiyatları Tetrathlon formatında düzenlenmektedir.

Modern Pentatlon Nasıl Yapılır?

Öncelikle tüm sporcular eleme müsabakalarına katılır. Eleme yarışlarında binicilik hariç; yüzme, eskrim, laser run müsabakaları yapılır. Eleme sonuçlarında toplam puanda ilk 36 içine giren sporcular, 1 gün sonra yapılacak olan final müsabakalarına katılmaya hak kazanır.

Final müsabakalarında sporcular 200 metre serbest yüzme ile yarışa başlar. Ardından epe silahıyla eskrim mücadelesine başlayan 36 sporcu, birbiriyle tek tuş üzerinden 35 maç yapar.

Yüzme ve eskrim bittikten sonra binicilik müsabakası başlar. Sporcu daha önce hiç tanımadığı bir at ile 20 dakikalık bir ısınma süresi sonunda, yüksekliği yaklaşık 110 santim olan 12 mani içeren bir manejde yarışır.

Bu üç mücadele sonunda alınan puanla Laser-Run disiplini için çıkış sıralaması yapılır. Laser-Run’da sporcular 3 bin 200 metrelik koşu parkurunda, her 800 metrede, 10 metrelik mesafeden, lazer tabancayla hedeflere atış yaparlar.

Sporcuların isabetli olarak vurmak zorunda oldukları hedef sayısı 5’tir. Hedefleri isabetli vuran sporcular, koşularına devam eder. 3 bin 200 metre sonunda bitiş çizgisini ilk geçen sporcu ise şampiyon olur.