1980 yılında Akçakoca’da dünyaya gelen Veli Ozan Çakır, Marmara Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler (ingilizce) bölümü mezunudur. Yüksek Lisans ve Doktora öğrenimini İstanbul Üniversitesi Sosyoloji bölümünde tamamlayan Çakır,  spor sosyolojisi alanındaki doktora tezini 2014 yılında tamamlamıştır.2003 yılından itibaren İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesinde görev yapmaya başlayan Çakır  Spor AŞ Organizasyon Müdürlüğü ve Spor AŞ Tesisler Müdürlüğü görevlerinin yanı sıra İBB Gençlik ve Spor Müdürlüğü’nün kurucu kadrosunda genel koordinatör olarak görev almıştır. İstanbul Maratonu ve İstanbul Yarı Maratonu genel koordinatörlüklerini yürüttüğü dönemde her iki organizasyon da Uluslararası Atletizm Federasyonu tarafından verilen Altın Kategori unvanını kazanmıştır. Avrupa Spor Başkentleri Kurumu Türkiye delegesi olan Çakır, İstanbul’un 2012 Avrupa Spor Başkentliği sürecinde de aktif görev almıştır.

Daha sonra TBMM bünyesinde Milletvekili Danışmanı olarak çalışan Çakır, 2016 yılında İstanbul Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Spor Yöneticiliği Bölümüne öğretim üyesi olarak atanmıştır.

Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora programlarında Spor Sosyolojisi, Spor Tesisleri Planlaması ve Yönetimi, Spor ve Çevre, Satranç, Proje Yönetimi, Müsabaka Organizasyonları, Spor Pazarlaması, Spor Hukuku, Hukukun Temel Kavramları, Spor Ekonomisi ve Sporda Sosyal Psikoloji başlıklı dersleri vermiştir.

Ulusal ve uluslararası hakemli bilimsel dergilerde yayınlanmış makaleleri, bilimsel kongrelerde sunulmuş sözlü ve poster bildirileri bulunan Çakır’ın; “Spor Sosyolojisi” ve “Sporun Sosyolojik Temelleri” isimli iki adet kitabı yayınlanmıştır.

3 yıl boyunca Türkiye Futbol Federasyonu bünyesinde Dış Mali Destek Uzmanı sıfatıyla proje bazlı danışmanlık görevi üstlenmiştir. Dünya Satranç Federasyonu Okullarda Satranç Komitesi (2004-2006), Avrupa Satranç Birliği Eğitim Komisyonu Üyeliği (2016-…)ve Avrupa Spor Sosyolojisi Topluluğu Üyeliği (2012-2016) bulunan Çakır; 2013 yılında Viyana’da düzenlenen kongrede tüm adaylar arasında en yüksek oyu alarak Avrupa Masa Tenisi Birliği Asbaşkanlığına seçilmiştir.

Zeynep Kotan Çakır ile evli ve Mevsim Çakır’ın babası olan Veli Ozan Çakır; çok iyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde Almanca, Rusça ve  Fransızca bilmektedir.