Yerli lazer silah ve hedef sistemlerinde dağıtım başlıyor

Manşet Haberler

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın destekleriyle geliştirilen yerli ve milli lazer silahı ve hedefinin ithal spor malzemelerinin yerlileştirilmesi noktasında önemli bir adım olarak nitelendirilirken, ilk seri üretimi gerçekleştirilen lazer silah ve hedef sistemlerinin önümüzdeki haftadan itibaren illere dağıtılacağı açıklandı.

Yerli ve milli lazer silahı ve hedefi, Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılım gösterdiği “Bilimsel Araştırma, Girişimcilik ve Gençlerde Bilimsel Farkındalığın Artırılmasına İlişkin İş Birliği Protokolü” adlı imza töreninde tanıtıldı.

Pentatlon lazer silahı ve hedefine yerli, milli ve yenilikçi yaklaşım

Sporun istihdam, organizasyon, turizm, sanayi ve ekipman üretimi boyutları ile ele aldıklarını belirten Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’yla birlikte İthal Spor Malzemelerinin Yerlileştirilmesi Programı’nı yürüttüklerini söyledi ve “Bu çerçevede modern pentatlon branşında kullanılan iki tip lazer silahı ve lazer hedef sisteminin prototip üretimlerini tamamladık. Dünyada sadece iki ülke tarafından üretim ve ihracatı gerçekleştirilen bu ekipmana; yerli, milli ve yenilikçi yaklaşımla rakip oluyoruz” dedi.

İmza töreninin ardından Türkiye Modern Pentatlon Federasyonu Başkanı Doç. Dr. Veli Ozan Çakır’dan yerli ve milli lazer silah ve hedefine yönelik olan sürece ilişkin bilgi alan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ise ‘Sanayi İşbirliği Projeleri’ olarak uygulanan bir program kapsamında başlatılan yerli ve milli lazer silah ve hedefi geliştirme projesinin Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın katkılarıyla başarılı bir şekilde sonuçlandırıldığını belirtti.

Gençlik ve Spor Bakanı’na yerli modern pentatlon silahının geliştirilmesi girişimini başlattıkları için teşekkür eden Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, “Sanayi İşbirliği Projeleri programı ile ürünlerin maksimum seviyede yerlileştirilerek Türkiye’de üretilmesinin önünü açmış oluyoruz. İşte bugün Türkiye’de daha önceden üretilmeyen modern pentatlon silahı ve hedefinin yerli ve milli olarak ürettik. Sayın Bakanımızın girişimleri ve bizlerin danışmanlığı sayesinde gerçekten çok başarılı bir proje oldu. Özellikle spor malzemelerindeki ithal ürünlerin tamamını yerlileştirmeye yönelik bir girişim olacak. Bu konuda attıkları adımlardan ötürü Gençlik ve Spor Bakanımıza teşekkür ediyorum. Modern pentatlon silahımız hayırlı uğurlu olsun” dedi.

İmza töreni sonrasında konuyla ilgili değerlendirme yapan TMPF Başkanı Doç. Dr. Çakır, yerli laser silahı ve hedefi üretimdeki ilk seri üretimin tamamlandığını, ilk parti dağıtımının önümüzdeki hafta içinde illerimize yapılacağı müjdesini verdi.

İçeriği paylaşmak için aşağıda bulunan butonları kullanınız.