UIPM Pentatlon Dünya Kupası Finali, Macaristan’da başlıyor

Haberler

Milli sporcumuz İlke Özyüksel, bugün Macaristan’ın Szekesfehervar kentinde yapılacak UIPM Pentatlon Dünya Kupası Finali’ne çıkıyor. Milli pentatlet, 36 sporcuyla birlikte Tokyo Olimpiyatları’na katılmak için gerekli olan puanları toplamak için yarışacak.

Uluslararası Modern Pentatlon Birliği’nin (UIPM) Tokyo Olimpiyatları’na puan veren dört dünya kupası müsabakalarının finali bugün başlıyor. Macaristan’ın Szekesfehervar kentinde 13-16 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilecek ‘UIPM Pentatlon Dünya Kupası Finali’, 36 kadın ve 36 erkek sporcu olmak üzere toplam 72 sporcunun yüzme, eskrim, binicilik ve laser-run etaplarında verdikleri mücadeleye sahne olacak.

‘UIPM Pentatlon Dünya Kupası Finali’nde Türkiye’yi, 2021 yılında gerçekleştirilen üç Pentatlon Dünya Kupası’ndaki sıralama puanlarına göre Dünya Kupası Finali’ne katılma hakkı kazanan tek milli sporcumuz olan İlke Özyüksel temsil ediyor. Milli sporcumuz, finalin ilk günü kadınlar kategorisinde yapılacak eskrim müsabakalarına katılacak. Ardından 14 Mayıs’ta yüzme, eskrim bonus round, binicilik ve laser-run etaplarından oluşan Dünya Kupası Finali’nin kadınlar kategorisinde hem Tokyo biletini almak için gerekli puanları toplamak, hem de ilk üçe girerek ülkemize madalya kazandırmak için mücadele edecek.

UIPM Pentatlon Dünya Kupası Finali, 15 Mayıs’ta 36 erkek sporcunun final müsabakasına sahne olacak. Ardından 16 Mayıs’ta 15 ülkenin kadın ve erkek sporcuları Karışık Bayrak Yarışı’nda ülkelerini temsil edecek.

Tokyo Olimpiyatları’na yönelik ülkemizin kota durumu, haziran ayında Mısır’da yapılacak UIPM Pentatlon Dünya Şampiyonası’nın ardından UIPM tarafından yayınlanacak ‘UIPM Olimpik Dünya Sıralaması’ ile belli olacak. Ağustos ayında yapılacak Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda Türkiye’nin azami iki kadın ve iki erkek pentatletle temsil edilme hakkı bulunuyor.

İçeriği paylaşmak için aşağıda bulunan butonları kullanınız.