UIPM Olimpik Sıralama Yarışları’nın ikincisi İspanya’da başladı

Haberler Manşet Haberler

İlki Polonya’da düzenlenen UIPM Olimpik Sıralama Yarışları’nın ikincisi, 27 Eylül – 1 Ekim 2023 tarihleri arasında İspanya’nın başkenti Madrid’de gerçekleştiriliyor. 150 sporcunun Paris 2024 Olimpiyatları’na puan almak için mücadele edeceği şampiyonada ülkemizi 8 pentatletimiz temsil ediyor.

Uluslararası Modern Pentatlon Birliği’nin (UIPM) İspanya Modern Pentatlon Federasyonu ile birlikte düzenlediği “UIPM Olimpik Sıralama Yarışları” İspanya’da bugün başlıyor. İspanya’nın başkenti Madrid’de düzenlenen ve 27 Eylül – 1 Ekim 2023 tarihlerinde gerçekleştirilecek yarışlara 35 ülkeden 150 sporcu katılım gösteriyor.

UIPM Olimpik Sıralama Yarışları’nın İspanya etabında Türkiye adına 4 kadın ve 4 erkek olmak üzere toplam 8 sporcumuz yarışacak. Ülkemizi temsil edecek sporcular içinde geçen yıl ve bu yıl yapılan ulusal sıralama yarışlarında dereceye giren sporcuların yanı sıra UIPM’in dünya sıralaması içinde bulunan sporcularımız yer alıyor. Dünya Şampiyonası’nda yarışacak sporcularımız içinde kadınlar kategorisinde İpek Akşin, Sesim Alpuğan, Sıdal Aslan ve Yaren Nur Polat yer alırken; erkek pentatletlerimiz arasında ise Buğra Ünal, Dora Nusretoğlu, Eren Kıvanç Taşyaran ve Tolga Topaklı bulunuyor.

Yarışma bugün kadınlar kategorisi eleme yarışları ile başlayacak. Erkekler kategorisi eleme müsabakaları ise yarın (28 Eylül) yapılacak. Elemeleri geçen 36 kadın ve 36 erkek sporcu, 29-30 Eylül’de yapılacak yarı finalde mücadele edecek. Ardından yarı finali geçen 18 kadın ve 18 erkek sporcu ise 1 Ekim’de yapılacak finallerde en iyi sıralama puanı için mücadele verecek. Sıralama yarışında en iyi dereceyi alan sporcu, Paris 2024 Olimpiyatları’na yönelik oluşacak “UIPM Olimpiyat Pentatlon Dünya Sıralaması Listesi”nde 40 puanı hanesine yazdıracak.

İlki Polonya’da ikincisi İspanya’da yapılan modern pentatlon sıralama yarışları, 14-18 Ekim 2023 tarihinde Kırgızistan’da, 25-28 Ocak 2024’te Mısır’da yapılacak UIPM Olimpik Sıralama Yarışları ile devam edecek.

İçeriği paylaşmak için aşağıda bulunan butonları kullanınız.