UIPM, Mart-Nisan müsabakalarını Mayıs ve sonrasına erteledi

Haberler

UIPM, daha önce mart ve nisan ayında tarihleri kesinleşmiş olan Dünya Kupası müsabakalarını, coronaviris nedeniyle mayıs ve haziran aylarına erteledi.

Uluslararası Modern Pentatlon Federasyonu (UIPM), daha önce tarihleri mart ve nisan olarak kesinleşmiş olan Dünya Kupası müsabakalarının, dünyada pandemi olarak ilan edilen covid-19 virüsü nedeniyle mayıs sonrasına ertelendiğini duyurdu. UIPM’in resmi web sitesinde yapılan açıklamada, UIPM Yürütme Kurulu’nun yaptığı toplantı sonrasında önerilen erteleme üzerinde anlaştığı belirtildi.

Buna göre şubat ayında Kahire’de başlayan, mart ve nisan ayında Bulgaristan, Macaristan ve Güney Kore’de devam edeceği duyurulan Dünya Kupası elemelerinin ertelenerek mayıs ve haziran aylarında yeniden planlanacağını bildirdi. Açıklamada Çin’den Meksika’ya alınan UIPM 2020 Pentatlon Dünya Şampiyonası’nın ise daha önce belirtildiği gibi tarihinde bir değişiklik olmadığı ve 25-31 Mayıs 2020 tarihleri ​​arasında Meksika’da yapılacağı kaydedildi.

UIPM’den yapılan açıklamada şöyle denildi: “Tokyo 2020 Olimpik kalifikasyon süreci, olayların sırası ve zamanlamalar üzerindeki etkisi dışında şu anda değişmemiştir. UIPM, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Spor Departmanına, 31 Mayıs – 30 Haziran tarihleri ​​arasında yeterlilik süresinin uzatılması konusunda talebini bildirmiştir. Revize edilmiş yarış tarihleri, onaylanır onaylanmaz yayınlanacak.”

UIPM’den yapılan açıklamada, sağlık otoritelerinin tavsiyeleri doğrultusunda karar alındığına vurgu yapılırken, mart ve nisan ayı için planlanan müsabakaların ertelenmesinin virüsün yayılmasının engellenmesi konusundaki uluslararası çabaları desteklediği ve alınan kararların tüm sporcuların sağlığını korumaya dönük olduğu ifade edildi.

İçeriği paylaşmak için aşağıda bulunan butonları kullanınız.