UIPM Dünya Kupası’nın Bulgaristan 1 etabı tamamlandı

Haberler

Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da düzenlenen Üçüncü UIPM Dünya Kupası müsabakaları tamamlandı. 4 kadın 3 erkek sporcuyla katıldığımız yarışmada, ön elemeleri geçerek finalde yarışan milli sporcularımızdan İpek Akşin, toplam 1233 puan ile tamamlarken, Buğra Ünal, final yarışında toplamda 1387 puan aldı. Laser run yarışına katılmayan milli sporcumuz İlke Özyüksel, yarışı toplam 707 puan ile bitirdi.

Uluslararası Modern Pentatlon Birliği’nin (UIPM) Tokyo Olimpiyatları’na puan veren Üçüncü UIPM Dünya Kupası’ müsabakaları, Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da gerçekleştirildi. UIPM Dünya Kupası Kadınlar Kategorisi Finali’nde Fransız sporcu Marie Oteiza 1367 puan alarak birinci olurken, İngiliz sporcu Kate French, 1360 puanla ikinci, Polonyalı sporcu Anna Maliszewska de 1348 puanla üçüncü oldu. UIPM Dünya Kupası Erkekler Kategorisi Finali’nde Güney Koreli sporcu Woongtae Jun 1457 puan alarak birinci olurken, Macar sporcu Robert Kasza 1455 puanla ikinci, Belaruslu sporcu Ilya Palazkov 1451 puanla üçüncü oldu. Böylece yılın üçüncü dünya kupasında ilk üç dereceye giren sporcular, Tokyo Olimpiyatları için topladıkları puanlarla avantaj yakaladı.

İpek Akşin ve İlke Özyüksel finalde yarıştı

Türkiye Modern Pentatlon Federasyonu Milli Takım Kafilesi’nde 4 kadın 3 erkek sporcu olarak katıldığımız UIPM Dünya Kupası’nın ilk günü 82 sporcunun yarıştığı kadınlar kategorisinin ön eleme yarışları yapıldı. UIPM Dünya Kupası Kadınlar Finali’nde ülkemizi temsil eden milli pentatletlerimizden İpek Akşin, toplam 1233 puan ile tamamlarken, 36 sporcunun yarıştığı final müsabakalarında toplam 1233 puan alarak yarışı tamamlarken; finallerde yarışan diğer sporcumuz İlke Özyüksel, laser run yarışına katılmazken, yarışı toplam 707 puan ile bitirdi.  Ön elemeleri geçerek finalde yarışma hakkı kazanan milli sporcularımız İlke Özyüksel ve İpek Akşin’in yanı sıra, 7 Nisan’da ülkemizi kadınlar kategorisinde temsil eden milli sporcularımızdan Sıdal Aslan, yarışmayı 930 puan ile bitirirken, Yaren Nur Polat ise yarışmayı 875 puanla tamamladı.

Buğra Ünal, finali 1387 puanla bitirdi

Yarışın ikinci günü 99 sporcunun yer aldığı erkekler kategorisi ile devam etti. Erkekler kategorisinin ön elemelerinde ülkemizi Arda Selçuk, Buğra Ünal ve Yunus Çalışkan temsil etti. Yarışmada 1126 puan alarak finale 7’nci sırada kalmayı başaran milli sporcumuz Buğra Ünal, 10 Nisan’da yapılan erkekler finalinde ülkemizi temsil etti. Buğra Ünal, final yarışında toplamda 1387 puan alarak yarışmayı 26’ncı sırada tamamladı. Ön elemelerde yarışan milli sporcularımızdan Arda Selçuk ise yarışmayı toplamda 1037 puanla bitirirken, Yunus Çalışkan ön elemeleri 986 puan ile tamamladı.

15 Nisan’da Bulgaristan’da yapılacak ‘Dördüncü UIPM Pentatlon Dünya Kupası’ müsabakalarına daha çıkacak olan milli pentatletlerimiz, daha sonra mayıs ayında yine Macaristan’da yapılacak Pentatlon Dünya Kupası Finali’nde Tokyo Olimpiyatları’na katılmak için gerekli olan puanları toplamayı hedefliyor. Tokyo Olimpiyatları’nda Türkiye’nin azami iki kadın ve iki erkek pentatletle temsil edilme hakkı bulunuyor.

İçeriği paylaşmak için aşağıda bulunan butonları kullanınız.