U19 Modern Pentatlon Dünya Şampiyonası sona erdi

Haberler Manşet Haberler

Dünyada engel parkurlu ilk U19 Modern Pentatlon Dünya Şampiyonası İstanbul’da gerçekleştirildi. Burhan Felek Spor Kompleksi’nde 25-30 Temmuz 2023 tarihlerinde düzenlenen şampiyonaya Türkiye’den 8 sporcu olmak üzere 35 ülkeden toplam 148 sporcu katıldı. Şampiyonayı kadınlarda Mısırlı Malak İsmail, erkeklerde Fransız Etienne Clergeau şampiyon olarak tamamladı.

Bu yıl modern pentatlon alanında düzenlenen iki dünya kupası ve bir Avrupa Gençler Şampiyonası’na ev sahipliği yapan Türkiye, ülkemizde ilk kez düzenlenecek olan “U19 Modern Pentatlon Dünya Şampiyonası”na ev sahipliği yaptı. Uluslararası Modern Pentatlon Birliği (UIPM) ile Türkiye Modern Pentatlon Federasyonu’nun (TMPF) Türkiye’de ilk kez düzenlediği ve dünyada ilk kez modern pentatlonun yeni disiplini olan “engel parkuru”nun da yarışmaya dahil edildiği “U19 Modern Pentatlon Dünya Şampiyonası”, 25-30 Temmuz 2023 tarihlerinde İstanbul Burhan Felek Spor Kompleksi’nde gerçekleştirildi. Organizasyona 35 ülkeden 69 kadın ve 79 erkek sporcu olmak üzere toplam 148 pentatlet katılım gösterdi.

Şampiyonanın ilk gününde erekkeler ve kadınların bayrak yarışı yapıldı. Erkekler Bayrak Yarışı’nı eskrim, engel parkuru, yüzme ve laser run etabından 1358 puan alan Güney Koreli sporcular Juchan Lee ve Cho Hanseo şampiyon olarak bitirirken; İtalyan Denis Avagriloaei ve Matteo Bovenzi 1347 puanla ikinci, Fransız Karl Furderer ve Hathan Dupuy-Leriche 1338 puanla üçüncü oldu. Aynı gün yapılan Kadınlar Bayrak Yarışı’nı İsviçreli sporcular Florina Jurt ve Katharina Jurt birinci, İtalyan Annachiara Allara ve Teresa Gioia ikinci, İngiliz Susie Roberts ve Gabrielle Holland üçüncü olarak tamamladı.

Şampiyonanın erkekler ve kadınlar kategorisinde yapılan eleme yarışlarında kadınlar kategorisinde Ayşegül Ömür, Başak Yaprak Boğan, Belemir Almira Dede ve Bengisu Naz Özteğil; erkeklerde ise Barış Doğu Çelik, Erkan Altunay, Jan Demir Vurdum ve Kıvanç Taşyaran ülkemiz adına yarıştı. Eleme yarışlarında kadınlarda milli sporcularımızdan Belemir Almira Dede, erkeklerde ise Erkan Altunay, Kıvanç Taşyaran ve Jan Demir Vurdum elemeleri geçerek finale kaldılar. Eleme yarışlarında Erkekler B Grubu’nda yarışan sporcumuz Barış Doğu Çelik, yarışı 1337 puan ile 17’nci sırada bitirirken; Kadınlarda A Grubu’nda yarışan sporcumuz Bengisu Naz Özteğil, 1094 puan ile 17’nci; B Grubu’nda mücadele eden Başak Yaprak Boğan 1165 puanla 24’üncü, Ayşegül Ömür ise 1075 puanla 27’nci oldu.

Şampiyonanın finalleri 29 Temmuz’da yapıldı. Kadınlar kategorisinde yapılan final yarışlarında müsabakayı Mısırlı Malak İsmail 1391 puanla şampiyon olarak bitirirken, Güney Koreli Sumin Shin 1385 puanla ikinci, Macar Zora Zeman 1369 puanla üçüncü olarak tamamladı. Ülkemizi finalde temsil eden finalist sporcumuz Belemir Almira Dede, şampiyonayı 1254 puanla 30’uncu sırada tamamladı.

Erkekler kategorisi final yarışlarını ise Fransız Etienne Clergeau 1500 puanla birinci olarak bitirirken, Macar Botond Tamas 1788 puanla ikinci, Macar Zalan Jasso 1486 puanla üçüncü oldu. Ülkemizi finalde temsil eden milli sporcumuz Kıvanç Taşyaran, şampiyonayı 1435 puanla 21’inci, Erkan Altunay 1405 puanla 25’inci, Jan Demir Vurdum 1360 puanla 33’üncü olarak tamamladı.

U19 Modern Pentatlon Dünya Şampiyonası, Karışık Bayrak Yarışı ile birlikte sona erdi. Müsabakayı Fransız Coline Flavin ve Etienne Clergeau çifti 1377 puanla birinci, Mısırlı Farida Khalil ve Mohamed Sherif çifti 1336 puanla ikinci, Güney Koreli Sumin Shin ve Hwanhee Lee 1324 puanla üçüncü olarak bitirdi.  Karışık Bayrak Yarışı’nda ülkemizi temsil eden milli sporcularımız Belemir Almira Dede ve Kıvanç Taşyaran ise, yarışı 1242 puanla 7’nci olarak tamamladı.

İçeriği paylaşmak için aşağıda bulunan butonları kullanınız.