Engel parkurlu ilk “U17 Dünya Şampiyonası” Mısır’da başlıyor

Haberler Manşet Haberler

Mısır’ın İskenderiye kentinde 11-16 Temmuz 2023 tarihleri arasında yapılacak ve 115 pentatletin mücadele edeceği U17 Dünya Modern Pentatlon Şampiyonası’nda ülkemizi milli pentatletimiz Eda Özrodop temsil ediyor.

Uluslararası Modern Pentatlon Birliği (UIPM) ile Mısır Modern Pentatlon Federasyonu’nun düzenlediği engel parkurlu ilk “UIPM 2023 U17 Dünya Modern Pentatlon Şampiyonası”, Mısır’ın İskenderiye kentinde yapılacak. Aralarında Türkiye’nin de olduğu 26 ülkeden 55 kadın 60 erkek sporcu olmak üzere toplam 115 pentatletin katıldığı şampiyonada ülkemizi kadınlar kategorisinde yarışacak milli sporcumuz Eda Özrodop temsil edecek. 12 Temmuz’da yapılacak elemelerde B Grubu’nda yarışacak milli sporcumuz, ilk olarak 36 kadın arasına kalmak için ardından 15 Temmuz’da yapılacak kadınlar finalinde şampiyonluk mücadelesi verecek.

Beş disiplinli bir pentatlon müsabakası özelliğini taşıyan ilk küresel yarışma olan U17 Dünya Modern Pentatlon Şampiyonası, 11 Temmuz’da eskrim, engel parkuru, yüzme, koşu ve atış etaplarından yapılacak Kadınlar ve Erkekler Bayrak Yarışı ile başlayacak. Kadınlar kategorisi elemeleri ise yine aynı etaplarda 12 Temmuz’da yapılacak. Elemeleri geçen 36 kadın sporcu, 14 Temmuz’da yapılacak eskrim sıralama yarışlarının ardından 15 Temmuz’da yapılacak finallere katılma hakkı kazanacak. Erkekler kategorisi elemeleri ise 13 Temmuz’da yine eskrim, engel parkuru, yüzme, koşu ve atış disiplinlerde yapılacak. Buradan da en yüksek puan alan 36 erkek sporcu önce 14 Temmuz’da yapılacak eskrim sıralama turunda yarışacak. Ertesi gün de engel parkuru, yüzme, koşu ve atış branşlarında yapılacak finalde şampiyonluk mücadelesi verecek. Şampiyona, 16 Temmuz’da yapılacak Karışık Bayrak Yarışı ile birlikte son bulacak.

İskenderiye’deki Arap Bilim, Teknoloji ve Deniz Taşımacılığı Akademisi’nde düzenlenen U17 Dünya Modern Pentatlon Şampiyonası, UIPM’in 2023 yılı içerisinde düzenlediği ilk engel parkurlu modern pentatlon dünya şampiyonası niteliği taşıyor. Bu şampiyonanın ardından Türkiye’nin ev sahipliğinde 25-30 Temmuz 2023 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilecek “U19 Dünya Modern Pentatlon Şampiyonası” da yeni disiplin olan engel parkurunu içeren bu kategorideki ilk şampiyona olarak tarihi geçecek.

İçeriği paylaşmak için aşağıda bulunan butonları kullanınız.