Türkiye Şampiyonası ve Ulusal Sıralama 2’nci Ayak Yarışları Ankara’da başladı

Haberler Manşet Haberler

“Türkiye Şampiyonası ve Ulusal Sıralama 2’nci Ayak Yarışları”, 5 Mayıs’ta Ankara’da bulunan Eryaman TOHM’da toplam 273 sporcunun katılımıyla başlıyor. Müsabaka, 24 Mart’ta yapılan müsabakanın ardından yeni disiplin olan “engel parkuru”nun da yer aldığı ikinci ulusal yarışma olacak.

Türkiye Modern Pentatlonu Federasyonu (TMPF), U11, U13, U15, U17, U19, Gençler ve Açık Yaş kategorilerine yönelik olarak düzenlediği ‘Türkiye Şampiyonası ve Ulusal Sıralama 2’nci Ayak Yarışı”nı 5-7 Mayıs 2023 tarihlerinde Ankara’da gerçekleştiriyor. Eryaman Olimpiyat Hazırlık Merkezi’nde (TOHM) düzenlenecek ve “yüzme”, “engel parkuru”, “eskrim”, “koşu” ve “atış” etaplarından oluşan beş disiplinde yapılacak müsabakaya, 107 kadın 166 erkek pentatlet olmak üzere toplam 273 sporcu katılım gösteriyor.

Türkiye Şampiyonası ve Ulusal Sıralama 2’nci Ayak Yarışları’nda, Uluslararası Modern Pentatlon Birliği’nin (UIPM) Kasım 2022’de gerçekleşen 72’nci Genel Kurulu’nda binicilik branşı yerine resmen getirilen engel parkuru disiplini, ikinci kez modern pentatlon müsabakasındaki yerini alacak. Engel parkuru, U17, U19, Gençler kategorisinde yarışacak sporcuların ulusal sıralamasına aldıkları puana göre etki edecek. Açıkyaş kategorisindeki sporcular için ise engel parkuru, ulusal sıralamada tasnif dışı olacak. Performans gelişim yarışlarına katılacak U11, U13 ve U15 yaş kategorisi sporcular ise yüzme, koşu ve atış branşlarında yarışacak.

Türkiye Şampiyonası ve Ulusal Sıralama 2’nci Ayak Yarışları’nda gerçekleşecek ilklerden biri de eskrim branşında olacak. U17 kategorisi sporcuları, 2023 itibariyle ikinci kez eskrim branşında da mücadele edecek ve bu disiplinde elde edecekleri puanlar, ulusal sıralamalarına etki edecek.

Müsabakaların ilk günü olan 5 Mayıs’ta Performans Gelişim Yarışları’na katılım gösterecek U11, U13 ve U15 yaş sporcularının yüzme, koşu ve atış disiplinlerindeki mücadelelerine sahne olacak. Yine aynı gün U17, U19, Gençler ve Açıkyaş Kadınlar kategorisindeki eskrim sıralamaları da yapılacak.

Yarışların ikinci gününde U17, U19, Gençler ve Açıkyaş Kadınlar kategorisi için engel parkuru (büyükler hariç), yüzme, koşu ve atış mücadelelerinin yanı sıra; U17, U19, Gençler ve Açıkyaş Erkekler kategorisindeki eskrim sıralamaları gerçekleşecek.

Türkiye Şampiyonası ve Ulusal Sıralama 2’nci Ayak Yarışları’nın son günü ise U17, U19, Gençler ve Açıkyaş Erkekler kategorisi için engel parkuru (büyükler hariç), yüzme, koşu ve atış mücadelesine sahne olacak.

Yarışmada ilk dört dereceye giren kadın ve erkek sporcular madalya ile ödüllendirilecek.

Türkiye Modern Pentatlon Federasyonu’nun yıl boyunca gerçekleştirdiği ulusal sıralama yarışları sonunda elde edilen dereceler toplamına göre milli takım kadrosu belirlenirken; aynı zamanda Avrupa ve Dünya Şampiyonaları gibi uluslararası modern pentatlon yarışlarında Türkiye’yi temsil edecek sporcular da seçilmiş olacak.

İçeriği paylaşmak için aşağıda bulunan butonları kullanınız.