Türkiye, Avrupa Modern Pentatlon Şampiyonası’nda dördüncü oldu

Manşet Haberler

Rusya’da düzenlenen Avrupa Büyükler Modern Pentatlon Şampiyonası, bugün yapılan Karışık Bayrak Yarışı ile birlikte sona erdi. Karışık Bayrak Yarışı’nda ülkemizi temsil eden milli sporcularımız İpek Akşin ve Buğra Ünal, üçüncü İtalya’nın 7 saniye arkasından gelerek dördüncü oldular.

Avrupa Büyükler Modern Pentatlon Şampiyonası, 4-11 Temmuz 2021 tarihleri arasında Rusya’nın Nizhniy Novgorod kentinde gerçekleştirildi. Türkiye’den 1 kadın 3 erkek pentatlon sporcusunun katılım gösterdiği şampiyona, 36 kadın ve 36 erkek sporcu olmak üzere toplam 72 sporcu yüzme, eskrim, binicilik ve laser-run etaplarında verdikleri mücadeleye sahne oldu.

Şampiyonanın son günü yapılan Karışık Bayrak Yarışı’nda Rusya 1455 puanla birinci, Litvanya 1436 puanla ikinci, İtalya 1409 puanla üçüncü oldu. Karışık Bayrak Yarışı’nda ülkemizi temsil eden milli sporcularımız İpek Akşin ve Buğra Ünal, üçüncü İtalya’nın 7 saniye arkasından gelerek toplamda 1402 puan aldılar ve yarışı dördüncü bitirdiler.

Rusya’da yapılan Avrupa Büyükler Modern Pentatlon Şampiyonası’nda Türkiye’nin Karışık Bayrak’ta aldığı dördüncülük derecesinin önemine vurgu yapan Türkiye Modern Pentatlon Federasyonu (TMPF) Başkanı Doç. Dr. Veli Ozan Çakır, “Bugüne kadar Avrupa Büyükler Şampiyonalarında İlke Özyüksel’in elde ettiği derecelerden sonra, Rusya’da yapılan Avrupa Büyükler Modern Pentatlon Şampiyonası’ndaki dördüncülük derecesi, büyükler kategorisindeki pentatletlerimiz için çıtamızı yükselten önemli bir başarıdır. Madalyayı kıl payı kaçıran pentatletlerimizi tebrik ediyorum” dedi.

9 Temmuz’da yapılan şampiyonanın büyük kadınlar kategorisi finalinde ülkemizi milli sporcumuz İpek Akşin temsil ederken; 10 Temmuz’da yapılan erkekler kategorisinde Arda Selçuk, Buğra Ünal ve Canberk Hulusi Ekin, Türkiye adına yarışmaya katıldı.

Milli sporcumuz İpek Akşin, kadınlar finalini 908 puan ile tamamlarken; şampiyonanın erkekler finalinde yarışan milli sporcumuz Buğra Ünal, şampiyonayı 1383 puanla bitirdi. Milli sporcumuz Canberk Hulusi Ekin, yarışmayı 1005, binicilik ve laser run etabına katılmayan pentatletimiz Arda Selçuk ise şampiyonayı 438 puan ile noktaladı.

İçeriği paylaşmak için aşağıda bulunan butonları kullanınız.