Tokyo bileti için son yarış Mısır’da yapılacak

Haberler

Tokyo Olimpiyatları öncesinde milli pentatletlerimizin çıkacağı son yarış olan ‘2021 UIPM Pentatlon Dünya Şampiyonası’, 8-14 Haziran 2021 tarihlerinde Mısır’ın başkenti Kahire’de düzenlenecek.

Uluslararası Modern Pentatlon Birliği’nin (UIPM) Tokyo Olimpiyatları’na puan veren 2021 yılının son yarışı olan ‘UIPM Pentatlon Dünya Şampiyonası’, 8-14 Haziran 2021 tarihleri arasında Mısır’ın başkenti Kahire’de gerçekleştirilecek. Tokyo Olimpiyatları’na yönelik Mısır’da düzenlenecek son şampiyonaya Türkiye’den 4 kadın 4 erkek olmak üzere toplam 8 milli sporcumuzun katılım gösterecek.

Milli sporcularımızdan İlke Özyüksel, İpek Akşin, Sıdal Aslan ve Yaren Nur Polat; erkek sporcularımızdan ise Arda Selçuk, Buğra Ünal, Dora Nusretoğlu ve Canberk Hulusi Ekin’in ülkemizi temsil edeceği UIPM Pentatlon Dünya Şampiyonası’nın ilk gün yarışları yüzme, eskrim, laser run etaplarından oluşan kadınlar kategorisinde, ikinci gün yarışları ise yine aynı etaplarda yapılacak erkekler kategorisi müsabakaları ile başlayacak. Ardından ön elemeleri geçerek başarılı olan 36 kadın sporcu 12 Haziran’da, başarılı olan 36 erkek sporcu da 13 Haziran’da yapılacak Dünya Şampiyonası final turunda; yüzme, eskrim, binicilik, laser run etaplarında Tokyo Olimpiyatları için puan toplamak için mücadele edecek. Dünya Şampiyonası müsabakalarının son günü, katılımcı ülkelerin kadın erkek takımlarından oluşan ‘Karışık Bayrak Yarışları’ ile son bulacak.

Dereceye giren ilk üç sporcunun Tokyo Olimpiyatları’na direkt kota alacağı ‘UIPM Pentatlon Dünya Şampiyonası’na milli sporcularımızdan İlke Özyüksel, İpek Akşin, Sıdal Aslan ve Yaren Nur Polat; erkek sporcularımızdan ise Arda Selçuk, Buğra Ünal, Dora Nusretoğlu ve Canberk Hulusi Ekin katılım gösteriyor. Milli sporcumuz İlke Özyüksel’in olimpik sıralamadaki yerini koruması Tokyo Olimpiyatları için kota almasına yeterli gelecek. Yine milli Sporcumuz Buğra Ünal’ın ise şampiyonada ilk 15’in içerisine girmesi Tokyo kotası için yeterli olacak. Diğer sporcularımız için ise Tokyo Olimpiyatları’na katılım fırsatı matematiksel olarak devam ediyor.

Milli sporcuların yeterli puan almaları halinde, Türkiye’nin ağustos ayında yapılacak Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda azami iki kadın ve iki erkek pentatletle temsil edilme hakkı bulunuyor.

İçeriği paylaşmak için aşağıda bulunan butonları kullanınız.