TMPF’den afetlere karşı AFAD ile iş birliği

Haberler

Türkiye Modern Pentatlon Federasyonu’nun da aralarında olduğu 14 spor federasyonu, 2021 Afet Eğitim Yılı çerçevesinde afetlere yönelik bilincin spor dünyasında da oluşması bağlamında İçişleri Bakanlığı’na bağlı AFAD Yönetimi Başkanlığı ile iş birliği protokolü imzaladı.

İçişleri Bakanlığı’na bağlı Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı (AFAD), Afet Eğitim Yılı kapsamında aralarında Türkiye Modern Pentatlon Federasyonu’nun da (TMPF) olduğu 14 spor federasyonu arasında “Afet Eğitim İşbirliği Protokolü” imzalandı. Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı’nda yapılan imza törenine İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanı sıra AFAD Başkan V. Hamza Taşdelen, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir, Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, Türkiye Boks Federasyonu Başkanı Eyüp Özgeç, Türkiye Dağcılık Federasyonu Başkanı Ersan Başar, Türkiye Hentbol Federasyonu Başkanı Bilal Eyüboğlu, Türkiye Judo Federasyonu Başkanı Sezer Huysuz, Türkiye Kayak Federasyonu Başkanı Ali Oto, Türkiye Kick-Boks Federasyonu Başkanı Salim Kayıcı, Türkiye Modern Pentatlon Federasyonu Başkanı Veli Ozan Çakır, Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tülay, Türkiye Su Altı Sporları Federasyonu Başkanı Şahin Özer, Türkiye Tenis Federasyonu Başkanı Cengiz Durmuş, Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Mehmet Akif Üstündağ ve Türkiye Yüzme Federasyonu Başkanı Erkan Yalçın ile federasyon yetkilileri katılım gösterdi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, imza töreninde yaptığı konuşmada afetlere yönelik verilen eğitimlerde, “afet öncesi”, “afet anı” ve “afet sonrası” yapılacakları içeren bir anlayışın ortaya konulmasının önemine vurgu yaptı ve afetlere karşı her zaman hazırlıklı olunması gerektiğini belirterek, hedeflerinin bu yıl sonunda 51 milyon kişiye afet eğitimi vermek olduğunu söyledi: “2021 Afet Eğitim Yılı kapsamında afet farkındalığına ilişkin içerikler, yaklaşık 8,5 milyon dernek üyesine ulaştırılmak üzere 122 bin 278 dernek başkanına Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğümüz tarafından gönderildi. Ayrıca eğitim talebinde bulunan 600 derneğimizle afet farkındalık eğitimini de planlıyoruz. Nihai hedefimiz, 2021 yılı sonunda 51 milyon vatandaşımıza afet eğitimlerini ulaştırabilmektir.”

TMPF Başkanı Doç. Dr. Veli Ozan Çakır, gerçekleştirdiği özverili çalışmalarla AFAD’ın Türkiye’nin güvenli geleceğinin teminatı olduğuna vurgu yaptı ve Türkiye Modern Pentatlon Federasyonu olarak sporcusu, antrenörü, kulübü, hakemi ve tüm modern pentatlon camiasıyla birlikte afetlerle mücadelenin bir parçası olmaktan büyük bir onur duyduklarını ifade etti.

Afetlere karşı tüm ülke olarak topyekün bir işbirliği içinde olunmasını afetlere yönelik mücadelede olmazsa olmaz olarak nitelendiren Çakır, spor dünyasının tüm paydaşlarıyla birlikte sürece aktif olarak katılımının Türkiye’nin afetle mücadelesine önemli bir katkı sağlayacağı mesajı verdi.

İçeriği paylaşmak için aşağıda bulunan butonları kullanınız.