TMPF ve ALKÜ arasında işbirliği

Haberler

Türkiye Modern Pentatlon Federasyonu, sporcu performansı ölçme ve değerlendirme, verilerin takibi sürecine ilişkin Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi ile işbirliği protokolü imzaladı.

Türkiye Modern Pentatlon Federasyonu (TMPF), Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) ile sporcu performansı ölçme ve değerlendirme sürecine ilişkin işbirliği protokolü yapıldı. Alaaddin Keykubat Üniversitesi’nde gerçekleştirilen protokol, ALKÜ Rektörü Prof. Dr. Ekrem Kalan ile TMPF Başkanı Doç. Dr. Veli Ozan Çakır arasında imzalandı. TMPF ile ALKÜ arasında imzalanan işbirliği protokolüne ilişkin değerlendirme yapan üniversite rektörü Prof. Dr. Ekrem Kalan, yapılan işbirliği ile ülkeye önemli sporcuların kazandırılacağına inandığını belirtirken, “Elimizdeki mevcut imkânlar ile federasyon bünyesindeki milli sporcuların her türlü performans verilerinin bilimsel olarak takibi yapılarak hocalarımızın antrenman rehberliğinde ülkemize önemli başarılar kazandıracağımızı düşünüyorum” dedi.

ALKÜ ile yapılan işbirliğinin önemine işaret eden TMPF Başkanı Doç. Dr. Veli Ozan Çakır ise başta ALKÜ Rektörü Prof. Dr. Ekrem Kalan olmak üzere ALKÜ Spor Bilimleri akademisyenlerinin destekleri ve işbirlikleri ile önemli başarılara imza atılacağına inandığını belirterek emeği geçenlere teşekkür etti.

Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Türkiye Olimpik Hazırlık Merkezi (TOHM) ve Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğü Sporcu Sağlığı Dairesi Başkanlığı’nın sporcu performansına yönelik gerçekleştirdiği bilimsel temelli çalışmaların spora önemli katkı sunduğunu ifade eden Doç. Dr. Çakır, ALKÜ ile yapılan işbirliğinin de bu yaklaşıma değer katacağını söyledi.

Doç. Dr. Çakır, gerek olimpik havuz ve olimpik havuza aday milli sporcuların gerekse yabancı modern pentatlon federasyonlarının kamp merkezi olarak kullandığı Alanya bölgesinin önümüzdeki dönem kamp ve antrenman programları açısından daha da yoğunlaşacağını öngördüklerini söyledi.

ALKÜ ile yapılan işbirliğinin milli takım çalışmalarının ve kampların daha verimli gerçekleştirilmesi, olimpiyat oyunlarına daha etkin bir şekilde hazırlanabilmek adına önemli olduğunu kaydetti. Doç. Dr. Çakır, birçok spor dalında uluslararası kamp merkezi niteliğinde olan bölgenin Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi bünyesinde bulunan uzman kadro ile yapılan işbirliği ile birlikte milli sporcuların performans değerlendirmeleri noktasında da önemli bir merkez rolü üstleneceğine vurgu yaptı.

Sporcu performansları Alanya’da test edilecek

Üniversite ile yapılan İşbirliği protokolü, federasyon bünyesindeki olimpik havuz, olimpik havuza aday milli sporcuların performans ölçüm ve testlerinin yapılması, sonuçların değerlendirilerek raporlanması, sporcuların gelişimlerinin takibi için veri tabanı oluşturularak tüm süreçlerde antrenman rehberliğini sağlamayı amaçlıyor. Mutabakata göre, federasyonca belirlenen olimpik havuz ve olimpik havuza aday milli sporcuların her türlü takibi ALKÜ Spor Bilimleri Fakültesi’nce gerçekleştirilecek.

İçeriği paylaşmak için aşağıda bulunan butonları kullanınız.