Pentatlonun Üçüncü Dünya Kupası mücadelesi Bulgaristan’da

Haberler

Milli pentatletlerimiz, Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da düzenlenecek UIPM Dünya Kupası’nın üçüncü ayağında Tokyo Olimpiyatları’na yönelik puan elde etmek için yarışacak.

Uluslararası Modern Pentatlon Birliği’nin (UIPM) Tokyo Olimpiyatları’na puan veren dört dünya kupası müsabakalarından üçüncüsü 7-11 Nisan 2021 tarihleri arasında Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da gerçekleştirilecek. ‘Üçüncü UIPM Dünya Kupası’ müsabakalarına Türkiye’den büyükler kategorisinde yarışacak 4 kadın 3 erkek olmak üzere toplam 8 milli sporcumuz katılım gösterecek. Bulgaristan’da düzenlenen Üçüncü Dünya Kupası’nda ülkemizi Türkiye Modern Pentatlon Federasyonu Milli Takımı’nda yer alan kadın sporcularımızdan İlke Özyüksel, İpek Akşin, Sıdal Aslan ve Yaren Nur Polat; erkek sporcularımızdan ise Arda Selçuk, Buğra Ünal ve Yunus Çalışkan temsil edecek.

Bulgaristan’da yapılacak Üçüncü UIPM Dünya Kupası’nın ilk gün yarışları; ‘yüzme’, ‘eskrim’, ‘laser run’ etaplarından oluşan kadınlar kategorisinde, ikinci gün yarışları ise yine aynı etaplarda yapılacak erkekler kategorisi müsabakaları ile başlayacak. Ardından ön elemeleri geçerek başarılı olan 36 kadın sporcu 9 Nisan’da, başarılı olan 36 erkek sporcu da 10 Nisan’da yapılacak Dünya Kupası final turunda; ‘yüzme’, ‘eskrim’, ‘binicilik’, ‘laser run’ etaplarında Tokyo Olimpiyatları için puan toplamak için mücadele edecek. Üçüncü UIPM Dünya Kupası müsabakalarının son gününde ise, katılımcı ülkelerin kadın erkek takımlarından oluşan ‘Karışık Bayrak Yarışları’ ile son bulacak.

Milli pentatletlerimiz 7-11 Nisan tarihlerinde yapılacak müsabakaların ardından 15-18 Nisan 2021 tarihinde yine Bulgaristan’da yapılacak ‘Dördüncü UIPM Dünya Kupası’ müsabakalarına katılacak. Ardından Macaristan’da mayıs ayında yapılacak Dünya Kupası Finali’nde Tokyo Olimpiyatları’na katılmak için gerekli olan puanları toplamak için yarışacak. Tokyo Olimpiyatları’nda Türkiye’nin azami iki kadın ve iki erkek pentatletle temsil edilme hakkı bulunuyor.

İçeriği paylaşmak için aşağıda bulunan butonları kullanınız.