Pentatlonda yeni disiplinin testi Ankara’da yapılıyor

Haberler Manşet Haberler

Uluslararası Modern Pentatlon Birliği, Dünya Engel Federasyonu iş birliğiyle binicilik yerine gelecek yeni branş olan engel disiplinini 27-28 Haziran’da test etmeye hazırlanıyor. Türkiye Modern Pentatlon Federasyonu ev sahipliğinde dünyada ilk kez Ankara’da gerçekleştirilen test yarışına 90’a yakın yerli ve yabancı sporcu katılacak.

Uluslararası Modern Pentatlon Birliği (UIPM), geçtiğimiz yıl Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin (IOC) beklentileri doğrultusunda binicilik etabının yerine gelecek yeni disiplinle ilgili çalışmalarını tamamladı. Bugüne kadar modern pentatlon sporuna yönelik farklı dönemlerde kritik müdahalelerde bulunarak bugünkü modern pentatlon formatını yakalayan pentatlon birliği, son olarak da IOC’nin beklentileri doğrultusunda binicilik branşına yönelik yeni bir adım attı ve yeni branşı belirledi.  

‘Engel Parkuru’ disiplini üzerinde seçim yapan UIPM, ulusal federasyonlar ve pentatlon camiasının önerileri doğrultusunda ortaya konan 60’a yakın disipline yönelik yaptığı değerlendirmelerin ardından dokuz platformdan oluşan engel parkuru disiplini üzerinde test etkinliği gerçekleştirme kararı aldı.

UIPM, belirlediği yeni disiplinin ilk testini 27-28 Haziran’da Ankara’da gerçekleştiriyor.  90’a yakın yerli ve yabancı sporcunun katılımıyla gerçekleştirilecek testin ardından 100 yıllık modern pentatlon sporunun tarihini sonsuza dek değiştirecek nihai karar verilmiş olacak.

UIPM’in Ankara’da test edeceği yeni disiplin olan engel parkuru, ‘iple sallanma’, ‘üçgen merdiven’, ‘maymun çubuğu’, ‘üst-alt-iç duvar’, ‘çember’, ‘pencere çevirme’, ‘halkalar’, ‘denge tahtası’, ‘tsunami duvarı’ gibi 9 platformdan oluşuyor.  UIPM’in Dünya Engel Federasyonu işbirliğiyle gerçekleştireceği iki günlük test etkinliğinin ilk gününde parkurların tanıtımı yapılacak. Sporcular, her bir parkurun inceliklerini ve prensiplerini profesyonel engel disiplini atletleriyle birlikte deneme imkanı bulacak. İlk gün yapılan tanıtım ve antrenman sürecinin ardından, yarın 90 atlet yeni disiplini yapılacak test yarışıyla birlikte deneyimleme fırsatı bulacak.

İçeriği paylaşmak için aşağıda bulunan butonları kullanınız.