Pentatlonda performans eğitimi tamamlandı

Antrenör Semineri Haberler

Türkiye Modern Pentatlon Federasyonu’nun antrenörlere yönelik düzenlediği online eğitim seminerinde; sporcuların performansına etki eden faktörler ve sporcuların performansını artıracak detaylar, Doç. Dr. Ş. Alpan Cinemre tarafından yapılan sunumla antrenörlerle paylaşıldı.

Türkiye Modern Pentatlon Federasyonu’nun (TMPF) antrenörlere yönelik düzenlediği online seminerler dizisinin üçüncüsü bayramın üçüncü günü gerçekleştirildi. Hacettepe Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ş. Alpan Cinemre’nin ‘Modern Pentatlonda Performans’ üst başlığıyla sunduğu eğitim semineri, zoom programı üzerinden gerçekleştirildi.

Modern pentatlon alanında çalışma yapan tüm antrenörlere açık olan seminerde; ‘Pentatlonda Performansa Etki Eden Faktörler’, ‘Modern Pentatlonda İhtiyaç Analizi’, ‘Yarışma Sırası ve Sonrası Bazı Fizyolojik Cevapların İncelenmesi’ ve ‘Kombinasyonda (Laser-Run) Performansa Etki Eden Unsurlar’ alt başlıkları ele alındı.

Doç. Dr. Cinemre, yüzme, eskrim, binicilik, atış, koşu disiplinlerinin sporcunun performansı üzerindeki etkilerini yapılan bilimsel temelli araştırmalar ışığında ortaya koydu ve dayanıklılık sporu olarak diğer birçok branştan ayrılan modern pentatlon sporunda fiziksel ihtiyaç analizinin bu noktada büyük bir önem arzettiğini ifade etti.

Yoğun bir spor dalı olarak nitelendirdiği modern pentatlonda sporcuların beş branş ile ilgilendikleri için çok fazla antrenman yapmak durumunda olduklarını belirten Doç. Dr. Cinemre, her antrenman programının toparlanma ve yenilenmeyi içermesi gerektiğini kaydetti ve kapsamlı bir antrenman programının oluşturulmasının bu noktada önemli olduğuna vurgu yaptı. Doç. Dr. Cinemre, sunumunda özellikle laktatın dengelenmesine yönelik alınması gereken önlemler üzerinde durdu ve sporcularda yüklenme ve dinlenmenin belli bir denge üzerine oturması gerektiğinin altını çizdi.  

TMPF Online Seminer Buluşmaları Dizisi, önümüzdeki haftalarda da devam edecek. Önümüzdeki hafta online seminer etkinliği, 5 Haziran Cuma günü spor bilimcisi kondisyoner Murat Atıl’ın katılımıyla gerçekleştirilecek.

İçeriği paylaşmak için aşağıda bulunan butonları kullanınız.