Pentatlonda kondisyon ve kuvvet eğitimi yapıldı

Antrenör Semineri Haberler

Türkiye Modern Pentatlon Federasyonu’nun 5 Haziran’da antrenörlere yönelik düzenlediği online eğitim seminerinde; spor bilimci ve kondisyoner Murat Atıl, sporcuların pandemi sonrasındaki toparlanma sürecine, kondisyon çalışmalarına, yüklenme-dinlenme periyoduna ve kuvvet antrenmanlarına odaklandı.

Türkiye Modern Pentatlon Federasyonu’nun (TMPF) antrenörlere yönelik düzenlediği kondisyon ve kuvvet çalışmalarına yönelik online eğitim semineri tamamlandı.  Spor bilimcisi ve kondisyoner Murat Atıl’ın ‘Modern Pentatlonda Kondisyon’ üst başlığıyla verdiği eğitim, zoom programı üzerinden gerçekleştirildi. Modern pentatlon antrenörlerine yönelik düzenlenen seminerde,  ‘Pandemi Sürecinde Uygulanabilecek Antrenmanlar’, ‘Pandemi Sonrası Toparlanma Antrenmanları’, ‘Kuvvet Antrenmanı’ ve ‘Yüklenme – Dinlenme ve Süpercompansation’ konuları etraflıca ele alındı.

Pandemi süreciyle birlikte birçok milli sporcunun yeterli bir antrenman yapamadığını bunun da sporcular için fiziksel ve ruhsal tehditler oluşturduğunu belirten Murat Atıl, bu sürecin planlı bir kondisyon ve kuvvet antrenmanıyla yeniden kazanılabileceğini söyledi ve buna ilişkin antrenmanlarda uygulanması gerekli olan yol haritasını ortaya koydu.

Atıl, pandemi sonrası toparlanma sürecinde en çok kaybedilen bileşenlerin dikkate alınması ve en çabuk geri dönen kazanımların hedeflenmesinin bilinciyle hareket edilmesinin önemine vurgu yaptı.

Kondisyonerin bir sporcu için donanımını öne çıkarmayı başarabilen, sporcunun silahlarını keskin kılabilecek bir uzman olarak nitelendirdi ve yüzme, eskrim, binicilik, atış, koşu gibi teknik disiplinlerden oluşan modern pentatlon sporunda, antrenmanda yüklenme ve dinlenme döngüsünün planlı bir koordinasyon gerektirdiğinin altını çizdi.

Atıl, kuvvet antrenmanlarının spor branşı farketmeksizin her sporcunun öncelikli çalışmalarından biri olması gerektiğinin üzerinde durdu ve modern pentatlonda kuvvet çalışmalarının 9 günlük bir periyod ile programlanmasının pozitif sonuçlar getirebileceğine yönelik fikirlerini katılımcılarla paylaştı.

Önümüzdeki hafta hakemlere yönelik olarak düzenlenecek TMPF Online Seminer Buluşmaları Dizisi, TMPF Merkez Hakem Kurulu Başkanı İrfan Arguz’un katılımıyla 9 Haziran Salı günü gerçekleştirilecek.

İçeriği paylaşmak için aşağıda bulunan butonları kullanınız.