Pentatlonda Beceri Testi’nin ikincisi Trabzon’da yapıldı

Haberler Manşet Haberler

Türkiye Modern Pentatlon Federasyonu, geçtiğimiz ay Ankara’da düzenlediği Modern Pentatlon Beceri Testi’nin ikincisini 9-10 Nisan tarihlerinde Trabzon’da gerçekleştirdi. İlk gün gerçekleştirilen koşu ve atış testi Söğütlü Atletizm Sahası’nda, ikinci gün yapılan yüzme testi ise Mehmet Akif Ersoy Kapalı Yüzme Havuzu’nda yapıldı. Koşu ve atış testine 52 öğrenci katılırken, yüzme testine 41 öğrenci katılım gösterdi.

İlk gün Söğütlü Atletizm Sahası’nda düzenlenen testin ilk aşamasında Prof. Dr. Hacı Ahmet Pekel tarafından alana davet edilen velilere ve öğrencilere modern pentatlon sporu hakkında bilgi verilerek, beceri testine yönelik hedefler aktarıldı. Ardından test uygulaması için çocuklar önce atış istasyonuna alındı. Söğütlü Atletizm Sahası’nda yapılan atış testleri, atış antrenörleri Emine İlkcan Kurt, Mervenur Dumlu ve Mert Özkan gözetiminde, atış konusunda yapılan temel bilgilendirmelerin ardından yapıldı ve öncelikli olarak öğrencilerin atış becerileri ölçüldü. Atış testinde çocukların etkin gözleri, deneme atış performansları, isabet oranları, koordinasyon, nişan alma ve algı düzeyleri değerlendirildi.

Atış testinin ardından çocuklar koşu testine alındı. Koşu testine katılan çocuklara önce atletizm antrenörleri Ekin Kılıç Altınışık ve Zeynep Özçelik’in gözetiminde önce ısınma yaptırıldı. Ardından Prof. Dr. Hacı Ahmet Pekel’in koordinatörlüğünde 12 dakikalık Cooper Testi ile değerlendirmeye alındı.

‘Modern Pentatlon Beceri Testi’nin ikinci gününde yüzme testleri yapıldı. Testler yüzme antrenörü Emin Birol Yazıcı ve Buket Şeran’ın gözetiminde Mehmet Akif Ersoy Kapalı Yüzme Havuzu’nda yapılırken; çocukların serbest yüzme stilleri üzerinden su altı ve su üstündeki duruşları, vücut pozisyonları, ayak ve kol mekanikleri, nefesleri ve sudaki akıcılıkları değerlendirildi.

İlki Ankara’da ikincisi de Trabzon’da yapılan test uygulamasının ardından, yıl sonuna kadar Türkiye genelinde belirlenen 5 pilot ilde daha yapılacak.

Pilot illerde yapılan yetenek taramasında modern pentatlon sporuna yatkınlığı olan çocukların yüzme, atış ve koşu parkurunda test edilmesi, performanslarının ölçülmesi, modern pentatlon sporu hakkında bilgilendirilmesi sağlanmış olacak.

Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğü Sporcu Yetiştirme Dairesi Başkanlığı ile Ankara, Antalya, Balıkesir, İzmir, Mersin, Osmaniye ve Trabzon Gençlik ve Spor İl Müdürlükleri işbirliğiyle yapılacak Modern Pentatlon Beceri Testi ile yetenek taramasından çıkan çocukların Türk sporuna kazandırılması amaçlanıyor.

Mersin (30 Eylül-2 Ekim 2022), Osmaniye (7-9 Ekim 2022), Balıkesir (28-30 Ekim 2022), İzmir (18-20 Kasım 2022) ve Antalya’da (9-11 Aralık 2022) yapılacak testlerle birlikte, modern pentatlon sporuna yatkınlığı belirlenmiş çocukların, 2022 yılı içinde yapılacak performans yarışlarında dereceye girmeleri halinde, ilgili illerde bulunan Sporcu Eğitim Merkezi (SEM), Gençlik ve Spor İl Müdürlükleri ve kulüplere yönlendirilerek modern pentatlon branşına kazandırılması sağlanacak.

İçeriği paylaşmak için aşağıda bulunan butonları kullanınız.