Pentatloncularımız Mısır’da tarih yazdı

2021 Bülten Haberler Manşet Haberler

Mısır’da düzenlenen UIPM Modern Pentatlon Dünya Şampiyonası’nın son gününde yapılan Karışık Bayrak Yarışı’nda Türkiye’yi temsil eden milli sporcularımız İlke Özyüksel ve Buğra Ünal, bayrak yarışını üçüncü olarak tamamladı ve ülkemize tarihimizdeki ikinci büyükler dünya şampiyonasındaki madalyayı kazandırdı.

Uluslararası Modern Pentatlon Birliği’nin (UIPM) Mısır Modern Pentatlon Federasyonu ile birlikte düzenlediği “UIPM Dünya Modern Pentatlon Şampiyonası”, bugün yapılan Karışık Bayrak Yarışı müsabakaları ile birlikte sona erdi. 24-31 Temmuz 2022 tarihleri arasında Mısır’ın İskenderiye kentinde gerçekleştirilen şampiyonanın son gününde Karışık bayrak yarışı yapıldı.

19 ülkeden 38 sporcunun yarıştığı bayrak yarışında ülkemizi temsil eden milli sporcularımız İlke Özyüksel ve Buğra Ünal, eskrim, binicilik, yüzme, koşu ve atış etaplarında yapılan bayrak yarışını toplam 1376 puan alarak üçüncü sırada tamamladı ve ülkemize tarihimizdeki ikinci büyükler dünya şampiyonasındaki madalyayı kazandırdı.

Karışık Bayrak Yarışı’nı Koreli sporcular Woongtae Jun ve Sunwoo Kim 1393 puanla şampiyon olarak bitirirken, İngiliz sporcular Jessica Varley ve Joseph Choong 1380 puanla ikinci oldu.

Mısır’da yapılan Dünya Şampiyonası’nda alınan bu başarı, modern pentatlon tarihimizde büyükler kategorisinde dün ferdi klasmanda alınan bronz madalyanın ardından ikinci büyük başarımız olarak kayıtlara geçti.

Tesadüfi değil, programlı ve bilimsel çalışmaların sonucu

Türkiye Modern Pentatlon Federasyonu Başkanı Doç. Dr. Veli Ozan Çakır, Mısır’da yapılan Dünya Şampiyonası’nda üst üste gelen madalyaları, Türk modern pentatlon tarihi açısından dikkate değer bir başarı olarak nitelendirdi. Bunun tesadüfi bir başarı olmadığına vurgu yapan Çakır, “Bu başarının arkasında sporcuların, antrenörlerin, federasyonumuzun gösterdiği özverili çalışmalar var. Sporcularımızın yetenekleri var. Ve en nihayetinde bu başarı, son yıllarda gerçekleştirdiğimiz sistemli, programlı ve bilimsel çalışmaların bir neticesi. Bu yaklaşımımızın meyvelerini topluyor olmaktan Türk sporu adına büyük bir memnuniyet duyuyorum” dedi.

İçeriği paylaşmak için aşağıda bulunan butonları kullanınız.