Pentatlon hakemlerine yönelik ilk online seminer yapıldı

Haberler Hakem Semineri

Türkiye Modern Pentatlon Federasyonu, 9 Haziran’da hakemlere yönelik online eğitim semineri düzenledi. Seminerde, modern pentatlon sporundaki yarışma kuralları ve yarışmalarda görev yapan hakemlerin sorumluluk alanları ele alındı.

Türkiye Modern Pentatlon Federasyonu (TMPF), hakemlere yönelik düzenlenen online eğitim seminerini tamamladı. 9 Haziran 2020 tarihinde zoom programı üzerinden düzenlenen Modern Pentatlon Hakem Eğitim Semineri’nde TMPF Merkez Hakem Kurulu Başkanı İrfan Arguz,  TMPF Merkez Hakem Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Fatih Yazıcı, TMPF Merkez Hakem Kurulu Üyesi Mehmet Öztürk sunum gerçekleştirdi.

Hakemlere yönelik düzenlenen eğitim seminerinin açılışında konuşan TMPF Başkanı Doç. Dr. Veli Ozan Çakır, modern pentatlon camiasını online eğitim seminerlerinde bir araya getirmekten dolayı memnuniyet duyduklarını dile getirdi; eğitim seminerine sunumlarıyla katkı sunan İrfan Arguz, Mehmet Fatih Yazıcı, Mehmet Öztürk ve seminere katılım gösteren tüm hakemlere teşekkürlerini iletti.

Online toplantılar, online eğitimler, online paneller gibi online etkinlik platformlarını sektördeki paydaşlarla bir araya gelmek, çok hızlı bir aksiyon yaratmak, kendimizi geliştirmek için bir fırsat olarak değerlendiren Doç. Dr. Çakır, hakemlerimize yönelik bir eğitim etkinliğiyle, hakemlerin kendilerini bu noktada geliştirmesi, güncellemesi ve modern pentatlon sporunun temel kurallarına yönelik bilgilerini pekiştirmelerinin önemli olduğunu ifade etti.

Seminerde ‘Modern Pentatlon Kuralları’, ‘Modern Pentatlon Hakem Görevleri’, ‘Yarış Yönetimi ve Püf Noktaları’, ‘Yarış Sekreterliği’ (Hazırlık ve Çalışma Yöntemi) başlıkları ile yapılan sunumlarda, modern pentatlon sporu branşlarına göre müsabakalarda görev yapan başhakem, spiker, sekreterya, sporcu irtibat hakemi, start çıkış hakemi, atış hakemi, kronometre hakemi, vakit hakemleri, vakit şefi, varış hakemi, dönüş hakemleri ve evrak hakemleri gibi görevlilerin sorumluluk alanlarına yönelik ayrıntılı detaylar sunuldu. Modern pentatlon sporunun alt branşlarına göre uygulanacak kurallar ve cezalar ile ilgili bilgi verildi, müsabakalar sonrasında kullanılacak form ve pusulalarda dikkat edilmesi gereken hususlar aktarıldı.

Önümüzdeki hafta 16 Haziran Salı günü düzenlenecek TMPF Online Seminer Buluşmaları Dizisi, TMPF Teknik Kurulu Başkanı Kutluğhan Özkan’ın katılımıyla yapılacak ve seminerde ‘Olimpiyat Sürecinde Oyun Kuralları’ başlığı ele alınacak.

İçeriği paylaşmak için aşağıda bulunan butonları kullanınız.