Pentatlon Dünya Şampiyonası sona erdi

2021 Bülten Haberler Manşet Haberler

Tokyo Olimpiyatları öncesinde milli pentatletlerimizin çıktığı son yarış olan ‘2021 UIPM Pentatlon Dünya Şampiyonası’, 8-14 Haziran 2021 tarihlerinde Mısır’ın başkenti Kahire’de düzenlendi. Türkiye’den 8 milli sporcunun katılım gösterdiği şampiyonada İlke Özyüksel, resmi olmayan sonuçlara göre Tokyo Olimpiyatları’na kota aldı.

Uluslararası Modern Pentatlon Birliği’nin (UIPM) Tokyo Olimpiyatları’na puan veren 2021 yılının son yarışı olan ‘UIPM Pentatlon ve Laser Run Dünya Şampiyonası’, 8-14 Haziran 2021 tarihleri arasında Mısır’ın başkenti Kahire’de 68’i kadın toplam 159 sporcunun katılımıyla gerçekleştirildi. Mısır’da düzenlenen şampiyonaya Türkiye’den 4 kadın 4 erkek olmak üzere toplam 8 milli sporcumuz katıldı.

İlke Özyüksel, İpek Akşin, Sıdal Aslan ve Yaren Nur Polat’ın ülkemizi temsil ettiği şampiyonaya 32 ülkeden toplam 68 kadın sporcu katılım gösterdi. Şampiyonanın yarı finalinde yarışan milli sporcumuz İlke Özyüksel, toplam 968 puan ile finale kalmayı başarırken; milli sporcumuz İpek Akşin 903, Yaren Nur Polat ise 925 puan alarak yarışmayı tamamladı. Şampiyonada yarışan bir diğer pentatletimiz Sıdal Aslan ise, laser run etabında yaşadığı sakatlık nedeniyle yarışı bırakmak durumunda kaldı ve yarışı 486 puan ile tamamladı.

Şampiyonanın ikinci gününde erkekler kategorisinde yarı final müsabakaları yapıldı. 33 ülkeden 81 sporcunun yarıştığı erkekler kategorisinde ülkemizi Arda Selçuk, Buğra Ünal, Canberk Hulusi Ekin ve Dora Nusretoğlu temsil etti. Milli sporcumuz Dora Nusretoğlu, şampiyonanın yarı final müsabakalarında 1026 puan alırken, Canberk Hulusi Ekin 1008 puan, Arda Selçuk ise 1004 puan aldı. Milli sporcumuz Buğra Ünal, ilk sırada başladığı laser run etabında yaşadığı talihsizlik nedeniyle yarışı bırakmak durumunda kaldı ve yarışı 559 puan ile tamamladı.

İlke Özyüksel Tokyo kotasını aldı

UIPM Pentatlon Dünya Şampiyonası’nın kadınlar finali, 21 ülkeden 36 sporcunun katılımıyla 12 Haziran’da yapıldı. Dünya Şampiyonası kadınlar kategorisi finalinde Türkiye’yi milli sporcumuz İlke Özyüksel temsil etti.

Şampiyonanın kadınlar finalinde Belaruslu sporcu Anastasiya Prokopenko 1353 puan alarak yarışmayı birinci olarak bitirirken; Macar sporcu Michelle Gulyas, 1341 puanla ikinci; Fransız sporcu Elodie Clouvel de 1339 puanla üçüncü oldu. Şampiyonada dereceye giren ilk üç sporcu Tokyo Olimpiyatları’na doğrudan katılma hakkı kazandı. UIPM Pentatlon Dünya Şampiyonası finalini toplam 1229 puan ile tamamlayan milli pentatletimiz İlke Özyüksel ise, dünya sıralamasındaki yerini korudu ve UIPM’in açıkladığı kriterler baz alındığında, resmi olmayan sonuçlara göre 122 puanlık sıralama puanıyla ülkemizi Tokyo’da temsil etme hakkı kazandı. Ancak sporcumuzun nihai durumu, UIPM’in 21 Haziran’da açıklayacağı sıralamaların ardından belli olacak.

16 ülkeden 36 sporcunun yarıştığı şampiyonanın erkekler finalinde ise Macar sporcu Adam Marosi, 1435 puanla yarışmayı birinci sırada tamamlarken, Rus sporcu Alexander Lifanov 1426 puanla ikinci, Mısırlı sporcu Ahmed Elgendy 1417 puanla üçüncü sırada bitirerek Tokyo’ya doğrudan katılma hakkı kazandılar.

İpek ve Buğra Karışık Bayrak Yarışı’nda  

Şampiyonanın son günü, aralarında Türkiye’nin de olduğu 15 ülkenin katılım gösterdiği Karışık Bayrak Yarışı ile tamamlandı. TRT Spor Yıldız kanalından da ilk kez canlı yayınlanan şampiyonanın bayrak yarışında ülkemizi milli pentatlerimiz İpek Akşin ve Buğra Ünal temsil etti. Karışık Bayrak Yarışı’nda Güney Koreli sporcular Sunwoo Kim- Changwan Seo ikilisi 1432 puan alarak yarışmayı birinci olarak bitirirken, Belaruslu sporcular Anastasiya Prokopenko-Ilya Palazkov 1422 puanla ikinci; Alman sporcular Rebecca Langrehr– Patrick Dogue 1415 puanla ve Ukraynalı sporcular Iryna Khokhlova – Pavlo Tymoshchenko 1414 puanla üçüncülüğü paylaştılar. Milli sporcularımız İpek Akşin ve Buğra Ünal ise, bayrak yarışını 1311 puanla 11’inci sırada bitirdiler.

UIPM Pentatlon Dünya Şampiyonası ile birlikte Tokyo Olimpiyatları’na yönelik kota veren yarışmalar da tamamlanmış oldu. Ağustos ayında gerçekleşecek ve dünyadan 36 kadın 36 erkek modern pentatlon sporcusunun katılım göstereceği Tokyo Olimpiyatları’nda ülkemizi resmi olmayan sonuçlara göre kadınlar kategorisinde İlke Özyüksel temsil edecek.

İçeriği paylaşmak için aşağıda bulunan butonları kullanınız.