Pentatletler İngiltere’de “Paris 2024” kotası için yarışacak

Haberler Manşet Haberler

2023 Dünya Modern Pentatlon Şampiyonası, 21-28 Ağustos 2023 tarihleri arasında İngiltere’nin Bath kentinde gerçekleştiriliyor. 170 sporcunun Paris 2024 Olimpiyatları’na vize almak için mücadele edeceği şampiyonada ülkemizi 3 kadın 1 erkek pentatletimiz temsil ediyor.

Uluslararası Modern Pentatlon Birliği’nin (UIPM) İngiltere Modern Pentatlon Federasyonu ile birlikte düzenlediği UIPM 2023 Dünya Modern Pentatlon Şampiyonası bugün başladı. İngiltere’nin Bath kentinde bulunan Bath Üniversitesi Spor Eğitim Merkezi’nde düzenlenen ve 21-28 Ağustos 2023 tarihlerinde gerçekleştirilecek şampiyonaya 35 ülkeden 170 sporcu katılım gösteriyor.

2023 Dünya Modern Pentatlon Şampiyonası’nda Türkiye adına 3 kadın 1 erkek olmak üzere toplam 4 sporcumuz yarışacak. Ülkemizi temsil edecek sporcular içinde geçen yıl ve bu yıl yapılan ulusal sıralama yarışlarında dereceye giren sporcuların yanı sıra UIPM’in dünya sıralaması içinde bulunan sporcularımız yer alıyor. Dünya Şampiyonası’nda yarışacak sporcularımız içinde kadınlar kategorisinde İlke Özyüksel, Sesim Alpuğan ve Yaren Nur Polat yer alırken; erkek pentatletlerimiz arasında ise Buğra Ünal bulunuyor.

Eskrim, “binicilik”, “yüzme”, “koşu” ve “atış” disiplinlerinde mücadele edecek sporcular.

Bugün kadınlar ve erkekler bayrak yarışı eskrim sıralama yarışları ile başlayacak olan şampiyona, yarın önce kadınlar, ardından erkekler kategorisinde yapılacak bayrak yarışı ile devam edecek. Türkiye’nin kadın ve erkek bayrak yarışında temsil edilmediği şampiyonada; sporcular “binicilik”, “eskrim”, “yüzme”, “koşu” ve “atış” disiplinlerinde mücadele edecek.

Dünya Şampiyonası’nda Paris 2024’e 6 kota

2023 yılında Ankara’da düzenlenen “UIPM Dünya Kupası Finali” ile başlayan ilk 2024 Paris Olimpiyat Oyunları kotası mücadelesi, İngiltere’de düzenlenen “UIPM 2023 Dünya Şampiyonası” ile devam edecek. 23 Ağustos’ta başlayacak şampiyonanın bireysel eleme yarışlarını geçen 36 kadın ve 36 erkek pentatlet 25-26 Ağustos’ta yapılacak yarı finale kalacak. Ardından yarı finali geçen 18 kadın ve 18 erkek sporcu 27 Ağustos’ta yapılacak finallerde kota mücadelesi verecek. Finalde dereceye giren ilk üç kadın ve ilk üç erkek sporcu önümüzdeki yıl Fransa’da yapılacak “Paris 2024 Olimpiyatları”na doğrudan kota alma hakkı kazanacak. 2023 Dünya Modern Pentatlon Şampiyonası, 28 Ağustos’ta yapılacak Karışık Bayrak Yarışı ile birlikte son bulacak. 

İçeriği paylaşmak için aşağıda bulunan butonları kullanınız.