PentAntik Yarışları Antalya’da start alıyor

Haberler Manşet Haberler Yarış Talimatları

Türkiye Modern Pentatlon Federasyonu, pentatlon sporu ile antik kentleri bütünleştiren formata sahip dünyadaki ilk yarış olan PentAntik Yarışları’na Antalya’da bulunan Phaselis Antik Kenti’nde başlıyor.

Türkiye Modern Pentatlon Federasyonu (TMPF), Türkiye’nin önemli antik kentlerinin tanıtımını yapmak ve bunu pentatlonun tarihsel geçmişi ile bir araya getirmek amacıyla Kültür Turizm Bakanlığı Müzeler Dairesi Başkanlığı koordinasyonunda PentAntik Yarışları’na başlıyor. İlki 20-22 Mayıs 2022 tarihlerinde Antalya’da bulunan Phaselis Antik Kenti’nde yapılacak PentAntik Yarışları’nın Laser Run etabı Phaselis’te; Biathle, Triathle etapları ise Adrasan’da gerçekleştirilecek.

Laser Run, Biathle ve Triathle kategorilerinde yapılacak yarışlar; ilk gün koşu ve atış branşlarını içeren Laser Run formatında, ikinci gün koşu ve yüzme branşlarını içeren Biathle formatında, üçüncü gün ise atış, yüzme ve koşu branşlarını içeren Triathle formatında yapılacak.

Laser Run’a U17, U19, Gençler, Büyükler ve Masterlar kategorisindeki kadın ve erkek sporcular; Biathle Yarışları’na U9, U11, U13, U15, U17, U19, Gençler, Büyükler, Masterlar kategorisindeki kadın ve erkek sporcular, Triathle Yarışları’na ise U11, U13, U15, U17, U19, Gençler, Büyükler, Masterlar kategorisindeki ulusal ve uluslararası kadın ve erkek sporcular katılım gösterebilecek.

Hedef, PentAntik ile dünyada markalaşmak

PentAntik Yarışları’na ilişkin değerlendirme yapan TMPF Başkanı Doç. Dr. Veli Ozan Çakır, PentAntik ile antik kentlerimizi pentatlonun antik ruhuyla bütünleştiren ve uzun vadede uluslararası alanda markalaşan bir sportif etkinliğe imza atmak istediklerine vurgu yaptı.

Antalya’da yapılacak PentAntik Yarışları’nı ulusal ve uluslararası pentatlon sporcularının yanı sıra, spor yapan ve tarihle yakından ile ilgilenenlerin de katılımına açık rekreatif bir etkinlik olarak nitelendiren Doç. Dr. Çakır, PentAntik ile pentatlon sporunun tanıtılması ve pentatlona yönelik farkındalığı artırmayı hedeflediklerini söyledi.

Federasyonun bu yıl ilk kez Antalya’da start vereceği PenAntik Yarışları, Kültür ve Turizm Bakanlığı iş birliğiyle gerçekleştiriliyor. 2022 yılı için Türkiye’nin 3 antik kentinde yapılacak ‘Laser Run’, ‘Biathle’ ve ‘Triathle’ kategorileri yarışlarında turizme yönelik oluşacak antik kent farkındalığı kadar, antik olimpiyatlardan gelen pentatlon ruhunu yansıtması bağlamında da 2022’ye damga vuracak etkinliklerden biri olacağı öngörülüyor.  

Her kategoride dereceye giren ilk dört kadın ve dört erkek sporcunun madalya alacağı yarışmaya katılacak sporcuların, Yarışma Katılım Formu’nu 13 Mayıs 2022 Cuma günü saat 18:00’a kadar doldurarak online@mpf. org.tr adresine iletmesi gerekiyor. Yarış Talimatı ve Yarışma Katılım Formu’na aşağıdaki belgeler üzerinden ulaşabilirsiniz.

İçeriği paylaşmak için aşağıda bulunan butonları kullanınız.