Önemli Bilgilendirme

Manşet Haberler

Modern pentatlonun 2028 Los Angeles Olimpiyatları’nda olmayacağına ilişkin kamuoyunda gerçeği yansıtmayan bilgi kirliliği oluşmuştur. Şunun altını çizmek gerekir ki, ne UIPM tarafında ne de IOC tarafında ortaya atılan iddiaları yansıtan bir karar bulunmamaktadır. Modern pentatlonun olimpik program içinde kalma süreci, 2023 yılında yapılacak IOC Toplantısı’nda biniciliğe alternatif olarak öneri getirecek UIPM’in sunumun ardından verilecektir.

Uluslararası Modern Pentatlon Federasyonu (UIPM), Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin (IOC) kasım ayının başında modern pentatlon sporunun beş disiplinden biri olan binicilik branşının yerine yeni bir branşın getirilmesine yönelik önerisi doğrultusunda ulusal federasyonların da içinde olduğu tüm paydaşlarla bir istişare süreci başlattı. Kasım sonunda yapılan UIPM Genel Kurulu’nda ise binicilik branşının yerine alternatif bir branş ile devam etmesi kararı, IOC’nin beklentisine uygun olarak oylanarak kabul edildi. Buna göre, 2024 Paris Olimpiyatları’nın, ‘binicilik’ branşının da olduğu son olimpiyatlar olacağı, 2028 Los Angeles Olimpiyatları’nın ise ‘binicilik’ branşına alternatif yeni bir branşı içeren yeni modern pentatlon beşli yarışı ile yapılacağı bildirildi.
UIPM’in IOC ile birlikte yürüttüğü bu sürece karşın, bugün kamuoyuna yansıyan ‘modern pentatlonun 2028 Los Angeles Olimpiyatları’nda olmayacağına ilişkin bilgi kirliliği oluşmuştur. Gerek UIPM’in resmi kanallarından yapılan açıklamalar, gerekse IOC’nin modern pentatlona yönelik ortaya koyduğu yaklaşımlar dikkate alındığında, ortaya atılan iddiaların gerçeği yansıtmadığını tüm açıklığıyla ifade etmek isteriz.
UIPM’den konuyla ilgili yapılan açıklamada, IOC’nin UIPM için teklif ettiği zaman çizelgesine uyulacağı ve beşinci disiplin çalışmalarının Ağustos 2022’de son bularak Kasım 2022’de yapılacak UIPM Kongresi’nde oylamaya sunulacağı ifade edilirken, modern pentatlonun Los Angeles 2028 Olimpiyatları’na dahiliyetine 2023’teki IOC toplantısında karar verileceği açıklandı. Öte yandan 7-9 Aralık 2021 tarihleri arasında gerçekleşen IOC Toplantısı’nın ardından açıklama yapan IOC Başkanı Dr. Thomas Bach da, modern pentatlonda yer alan biniciliğin yerine düşük maliyetli, güvenli ve her yaştan insan için albenisi yüksek olan alternatif bir branş beklentilerini dile getirirken, UIPM’in de biniciliğin yer almadığı bir modern pentatlon formatı sunumunu 2023 yılında yapılacak olan IOC Toplantısı’nda gerçekleştireceği paylaşımında bulunmuştur.
UIPM’in biniciliğin yerine getirilmesi gereken yeni branşla ilgili paydaşlarla yaptığı istişare süreci IOC’nin belirlediği takvime uygun olarak devam etmektedir.
Dolayısıyla modern pentatlonun 2028’den sonra olimpiyat programından çıkarılması söz konusu değildir. UIPM, modern pentatlonun olimpik program içinde kalması koşuluyla IOC’nin beklentilerini karşılayacak bir branş seçimini ve önerisini çalışmaktadır ve bir yıllık süre zarfında branş seçimiyle ilgili alınacak karar, 2023 yılındaki IOC Toplantısı’nda IOC ile paylaşılacaktır.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur…
Türkiye Modern Pentatlon Federasyonu

İçeriği paylaşmak için aşağıda bulunan butonları kullanınız.