Modern pentatlonda beceri testi başlıyor

Haberler Manşet Haberler

Türkiye Modern Pentatlon Federasyonu, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın 2017 yılından bu yana yürüttüğü yetenek taraması projesi kapsamında spor branşlarına yönlendirmesi tamamlanan çocuklar içerisinden modern pentatlon branşına uygun görülen çocukların Türk sporuna kazandırılması amacıyla 26-27 Mart 2022 tarihinde Ankara Eryaman’da ‘Modern Pentatlon Beceri Testi’ gerçekleştirecek.

Türkiye Modern Pentatlon Federasyonu (TMPF), Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın 2017 yılından bu yana yürüttüğü Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Programı kapsamında spor branşlarına yönlendirmesi tamamlanan çocuklar içerisinden modern pentatlon branşına uygun görülen öğrencileri, Modern Pentatlon Beceri Testi’ne tabi tutacak.

İlk olarak 26-27 Mart 2022 tarihinde Ankara’da yapılacak test uygulamasının ardından, yıl sonuna kadar Türkiye genelinde belirlenen 6 pilot ilde Modern Pentatlon Beceri Testi gerçekleştirilecek. Pilot illerde yapılan yetenek taramasında modern pentatlon sporuna yatkınlığı olan çocukların yüzme, atış ve oluşturulacak laser run etkinlik parkurunda test edilmesi, performanslarının ölçülmesi, modern pentatlon sporu hakkında bilgilendirilmesi sağlanmış olacak.

Alanda ilk gün önce çocukların yüzme performansları uzman antrenörler eşliğinde belli kriterlere göre test edilecek. Ardından çocukların lazer silahıyla atış yapmaları sağlanacak. İkinci gün ise oluşturulacak laser run parkuruyla çocukların ikili kombinasyondaki durumlarına bakılacak.

Türk sporuna kazandırılacak

Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğü Sporcu Yetiştirme Dairesi Başkanlığı ile Ankara, Antalya, Balıkesir, İzmir, Mersin, Osmaniye ve Trabzon Gençlik ve Spor İl Müdürlükleri işbirliğiyle yapılacak Modern Pentatlon Beceri Testi ile yetenek taramasından çıkan çocukların Türk sporuna kazandırılması amaçlanıyor. Trabzon (8-10 Nisan 2022), Mersin (30 Eylül-2 Ekim 2022), Osmaniye (7-9 Ekim 2022), Balıkesir (28-30 Ekim 2022), İzmir (18-20 Kasım 2022) ve Antalya’da (9-11 Aralık 2022) yapılacak testlerle birlikte, modern pentatlon sporuna yatkınlığı belirlenmiş çocukların ilgili illerde bulunan Sporcu Eğitim Merkezi (SEM), Gençlik ve Spor İl Müdürlükleri ve kulüplere yönlendirilerek modern pentatlon branşına kazandırılması sağlanacak. 

‘Geleceğin Avrupa ve dünya şampiyonları sisteme dahil edilecek’

Konuyla ilgili değerlendirme yapan TMPF Başkanı Doç. Dr. Veli Ozan Çakır, 2018 yılından bu yana, modern pentatlon sporunu bilimsel bir eksene oturma gayreti içinde olduklarını belirterek, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın gerçekleştirdiği en önemli projelerden biri olan sportif yetenek taraması sonucunda modern pentatlona yatkınlığı ortaya konan çocukları modern pentatlona uygun testlere tabi tuttuktan sonra modern pentatlon sistemine dahil etmeyi hedeflediklerini söyledi. Doç. Dr. Çakır, 2022 itibariyle Ankara’dan başlamak üzere pilot olarak seçilen 6 ilimizde, Yetenek Taraması programı üzerinden fiziksel olarak modern pentatlona yatkın olan çocukları bilimsel veriler ışığında değerlendireceklerini belirterek, “Uzman hocalarımızın oluşturacağı test koşullarıyla, yüzme, koşu ve atış performanslarını ölçeceğimiz bir süreç içinde değerlendireceğiz. Bu sistem sayesinde kazanacağımız çocukların, geleceğin Avrupa ve dünya şampiyonu olma potansiyeli barındıran sporcuları olacakları yönünde hiçbir tereddüt duymuyoruz” şeklinde konuştu. 

İçeriği paylaşmak için aşağıda bulunan butonları kullanınız.