Modern pentatlon “LA 2028” için oylanacak

Haberler Manşet Haberler

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Yönetim Kurulu, modern pentatlonun Los Angeles 2028 Olimpiyat Oyunları’na dahil edilmesini teklif etti. Buna göre IOC Yönetim Kurulu’nun teklifinin, 15-17 Ekim 2023 tarihlerinde Hindistan’ın Mumbai kentinde yapılacak 141’inci IOC Genel Kurulu’nda oylamaya sunulacağı kaydedildi.

IOC’nin web sitesinde yer alan habere göre, IOC Yönetim Kurulu’nun biniciliğin yerine getirilen engel parkurlu yeni modern pentatlon branşının Los Angeles 2028 Programı’na alınmasını tavsiye ettiği belirtildi. Haberde Uluslararası Modern Pentatlon Birliği’nin (UIPM) gerekli değişiklikleri yaparak branşın modernleşmesine katkı sunduğu kaydedildi.

UIPM tarafından yapılan açıklamada ise, IOC Yönetim Kurulu’nun, modern pentatlon sporunda biniciliğin yerine getirilen engel parkuru disiplinli yeni modern pentatlon sporunun 2028 yılında Los Angeles’ta yapılacak olimpiyat oyunları programına dahil edilmesine yönelik adım attığını bildirdi. UIPM Başkanı Dr Klaus Schormann, IOC’nin 1912’deki Stockholm Olimpiyatları’ndan bu yana olimpiyat programında yer alan modern pentatlonu Los Angeles 2028 için tavsiye etme kararını, uzunca bir süredir tüm modern pentatlon camiasının ortaklaşa attığı adımların bir sonucu olarak nitelendirdi.

 “Camiamız için şimdiden hayırlı uğurlu olsun”

IOC Yönetim Kurulu’nun aldığı kararı, modern pentatlon sporunun Los Angeles 2028’de olacağına yönelik pozitif bir gelişme olarak değerlendiren Türkiye Modern Pentatlon Federasyonu Başkanı Doç. Dr. Veli Ozan Çakır, “Hatırlarsanız binicilik yerine getirilen engel parkurunun ilk testi 2022 yılında Ankara Atlı Spor Kulübü’nde gerçekleştirmiştik. Ardından yine geçtiğimiz aylarda İstanbul’da düzenlenen ve engel parkuru disiplinin de dahil edildiği ilk “U19 Dünya Modern Pentatlon Şampiyonası”na ev sahipliği yapmıştık. Yarışmayı Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nin yanı sıra IOC’nin gözlem heyeti ile birlikte izlemiştik. IOC gözlem heyeti de organizasyona ilişkin olumlu notlar almıştı. Bu sürece, tüm modern pentatlon camiası olarak ciddi katkılar koyduk. IOC’nin yönetim kurulunun bugün yaptığı açıklama ve yeni modern pentatlonun Los Angeles 2028’de olmasına yönelik teklifi, modern pentatlon sporunun olimpiyatlarda kalacağının ön sinyallerini veriyor. Birkaç gün sonra Mumbai’de yapılacak IOC Genel Kurulu’nda da branşımızın onaylanacağından şüphem yok. Tüm modern pentatlon camiası için şimdiden hayırlı uğurlu olsun” dedi.

UIPM Başkanı’ndan Türkiye’ye özel teşekkür

IOC’nin aldığı karar sonrasında UIPM Başkanı Dr Klaus Schormann ile telefon görüşmesi yapan Doç. Dr. Veli Ozan Çakır, “IOC’nin bugün aldığı kararın ardından UIPM Başkanı Sayın Dr Klaus Schormann, sürecin bu noktaya gelmesinde sunduğumuz katkılardan ötürü bizlere teşekkür etti. Bu övgü, Türkiye modern pentatlon camiası adına tarihi bir önem taşımaktadır ve hepimizin gurur kaynağıdır” diye konuştu.

İçeriği paylaşmak için aşağıda bulunan butonları kullanınız.