Modern pentatlon için 302 yeni ‘aday hakem’

Haberler Hakem Kursu

Türkiye Modern Pentatlon Federasyonu’nun 20-21 Şubat’ta online olarak düzenlediği ‘Aday Hakem Kursu’na 302 aday hakem katıldı. Gösterilen ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getiren TMPF Başkanı Doç. Dr. Veli Ozan Çakır, modern pentatlonun tabana yayılması, Türkiye’nin her yerinde bilinir ve yapılır bir spor dalı olmasında hakemlerin desteğinin önemli olduğuna vurgu yaptı.

Türkiye Modern Pentatlon Federasyonu’nun (TMPF) online olarak düzenlediği ‘Aday Hakem Kursu’ 302 aday hakemin katılımıyla tamamlandı. Zoom programı üzerinden düzenlenen aday hakem kursu, TMPF Merkez Hakem Kurulu Başkanı İrfan Arguz ile TMPF Merkez Hakem Kurulu Üyesi Mehmet Öztürk tarafından 20-21 Şubat 2021 tarihinde gerçekleştirildi.

Modern pentatlon hakemliğinin kapsamlı eğitimi

TMPF Merkez Hakem Kurulu Başkanı İrfan Arguz ve TMPF Merkez Hakem Kurulu üyesi Mehmet Öztürk tarafından verilen Aday Hakem Kursu’nda; aday hakemlere ‘Hakem Kurs Prensipleri’, ‘Modern Pentatlonun Tanımı’, ‘Federasyon Başkanı Seçimi ve Görevleri’, ‘TMPF İl Temsilcisi Seçimi ve Görevleri’, ‘Hakem Statüleri ve Kategorileri’, ‘Hakemlerin Görev ve Sorumlulukları’, ‘Yüzme Kuralları ve Puanlama Sistemleri’, ‘Laser Run Kuralları ve Puanlama Sistemleri’, ‘Eskrim Kuralları ve Puanlama Sistemleri’, ‘Binicilik Kuralları ve Puanlama Sistemleri’, ‘Biathle Yarışma Kuralları’, ‘Triathle Yarışma Kuralları’, ‘Masterlar Etkinlik Kuralları’, ‘Okul Biatlonu Yarışma Kuralları’ başlıkları üzerinden eğitimler verildi.

Modern pentatlon çıkışını sürdürüyor

Online hakem kursunun açılışında konuşan TMPF Başkanı Doç. Dr. Veli Ozan Çakır, modern pentatlon sporunun son yıllarda olumlu bir ivme yakaladığını ve bir çıkış içerisinde olduğuna vurgu yaptı. “Ülke gündeminde yer bulan modern pentatlon sporu için hem tabana yayılma hem de üst düzey sportif başarılar elde etme anlamında ciddi hedeflerimiz var” diyen Çakır, bu hedefleri yerli lazer silah üretimiyle ve eskrimde planlanan yerli üretimlerle destekleyen çalışmalarla yukarıya taşıyacaklarına dikkat çekti.

Hakem ve antrenör sayısının artışına bağlı olarak modern pentatlon sporcu sayısının da artış göstereceğine işaret eden TMPF Başkanı Çakır, “Sporun tüm alanlarında modern pentatlon branşı olarak üstümüze düşen görevi yapıyoruz. Bunun devamında modern pentatlonun tabana yayılması, Türkiye’nin her yerinde bilinir ve yapılır bir spor dalı olmasında hakemlerimizin katılımına ve desteğine ihtiyacımız olacak” dedi ve online aday hakem kursuna gösterilen üst düzey ilgiden dolayı memnuniyetlerini dile getirerek tüm katılımcılara teşekkür etti.

Yeni aday hakemler il bazlı gelişimi yükseltecek

Kurs bitiminde genel bir değerlendirme yapan TMPF Merkez Hakem Kurulu Başkanı İrfan Arguz, 45 farklı ilden yoğun bir katılımla gerçekleşen aday hakem kursunun, modern pentatlon sporunun önümüzdeki yıllardaki iller bazındaki gelişimi ve tanıtımı için umutları artırdığını belirtirken; TMPF Merkez Hakem Kurulu Üyesi Mehmet Öztürk ise, 2021 yılında yapılacak yarışmalarda pentatlon ailesine katılan aday hakemlere önemli bir görev ve sorumluluk düşeceğini söyledi. Eğitimlerin ardından kursa katılım gösteren adaylar, online olarak yapılan sınava girdi. Aday hakemlik hakkı kazananların sonuçları, önümüzdeki günlerde federasyon web sitesinde yayınlanacak.

İçeriği paylaşmak için aşağıda bulunan butonları kullanınız.