Modern pentatlon hakem ve antrenörleri 2020’ye hazır

Haberler

Türkiye Modern Pentatlon Federasyonu’nun düzenlediği Modern Pentatlon Antrenör / Hakem Gelişim ve Vize Seminerleri’,  Ankara’da bulunan Gençlik ve Spor Bakanlığı Eğitim Tesisleri’nde toplam 106 hakem ve antrenörün katılımıyla yapıldı.

Türkiye Modern Pentatlon Federasyonu’nun (TMPF)  2020 yılı hazırlıkları kapsamında düzenlediği ‘Modern Pentatlon Antrenör / Hakem Gelişim ve Vize Seminerleri’ Ankara’da yapıldı. İki gün süren gelişim ve vize seminerlerine 56 hakem ve 50 antrenör olmak üzere toplam 106 kişi katılım gösterdi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Eğitim Tesisleri’nde 28-29 Aralık 2019 tarihlerinde gerçekleştirilen eğitim ve vize semineri, açılış konuşmalarıyla başladı. Etkinlik açılışında katılımcılara son bir yıldır yapılan faaliyetlerin yanı sıra önümüzdeki dönemde gerçekleştirilecek faaliyet planı anlatıldı ve Türkiye Modern Pentatlon Federasyonu’nun mali durumuna ilişkin bilgi verildi.

‘Hakem ve antrenörler sportif gelişimin en önemli aktörleri’

 ‘Modern Pentatlon Antrenör – Hakem Gelişim ve Vize Seminerleri’ programının açılışında konuşan TMPF Başkanı Doç. Dr. Veli Ozan Çakır, antrenör ve hakemleri tüm spor branşlarında olduğu gibi modern pentatlon sporunun da gelişimini sağlayacak en önemli aktörler olarak nitelendirdi.

Çakır, modern pentatlon sporunun hem ülkemizde hem de uluslararası spor mecralarında daha etkin olması adına hakem ve antrenörlerin kendilerini güncel bilimsel veriler doğrultusunda geliştirmelerinin önemine vurgu yaptı ve etkinliğe katılan spor insanlarına teşekkür etti.

Hakem ve antrenörlerin de görüşlerini paylaşarak katılım gösterdiği açılışın ardından eğitimlere geçildi. Farklı salonlarda eş zamanlı olarak gerçekleştirilen ‘Antrenör – Hakem Gelişim ve Vize Seminerleri’nin ilk günü hakem ve antrenörler için atıcılık eğitimi ile başladı. devam etti. TMPF antrenörlerinden Murat Uzdaş, atıcılığa yönelik kurallara ilişkin detayları katılımcılarla paylaştı.

İkinci oturumda antrenörler için ‘Modern Pentatlon Yetenek Taraması ve Performans Testleri‘ başlıklı oturuma geçilirken, yetenek taraması ve performans testlerine ilişkin eğitimi TMPF Eğitim Kurulu Başkanı Süha Başer verdi. Yine eş zamanlı olarak hakemler de Merkez Hakem Kurulu Başkanı İrfan Arguz tarafından verilen ‘Yeni Hakem ve Gözlemci Talimatları’ konusu özelinde eğitim aldı. Ardından hakemler için ‘2019 Yılı Faaliyetlerinin Değerlendirilmesi’ konulu eğitim semineri, TMPF Teknik Kurul Başkanı Kutluhan Özkan tarafından yapıldı.

İlk gün eğitimleri öğleden sonra hem hakem hem de antrenörler için ortaklaşa yapılan ‘Modern Pentatlon Yarışma Kuralları’ oturumuyla devam etti. TMPF Baş Antrenörü  Awad Samy Awadalla Geurges‘un verdiği eğitimlerde modern pentatlon sporunun uluslararası standartlardaki kuralları üzerinden bir sunum gerçekleştirildi.

Modern pentatlonun gelişiminde kritik rol antrenör ve hakemlerin

‘Modern Pentatlon Antrenör – Hakem Gelişim ve Vize Seminerleri’nin ikinci gününde modern pentatlon ekosistemi içinde kiritik bir konumda bulunan antrenör ve hakemlerin temenni ve beklentileri alındı. Etkinliğe katılan tüm hakem ve antrenörlerin gelişimlerine katkı sunacak başarılı bir seminer gerçekleştirildiğini dile getiren TMPF Başkanı Doç. Dr. Çakır, “Bir sporun olmazsa olmazı, yarışma talimatları ve kurallarıdır. Bu noktada sporcuların doğru, disiplinli ve ahlaki gelişiminin yanı sıra yüksek performans gösterecek bir seviye yakalamaları önce antrenörlerin, ardından hakemlerin konularına hakim ve rollerini düzgün oynamasından geçiyor. Antrenör ve hakemlerin yaptıkları işin farkında ve bilincinde olması, yarışma kurallarını azami dikkatle uygulamaları modern pentatlon sporunun da sağlıklı gelişimi açısından büyük önem taşımaktadır” dedi.  

İki gün süren seminer programı Kutluhan Özkan, Süha Başer, İrfan Arguz moderatörlüğünde yapılan genel değerlendirmelerin  ardından TMPF Başkanı Doç. Dr. Veli Ozan Çakır’ın hakem ve antrenörlere katılım belgelerini takdim etmesiyle sona erdi.

İçeriği paylaşmak için aşağıda bulunan butonları kullanınız.