Modern Pentatlon Dünya Kupası’nda Ankara buluşması

Haberler Manşet Haberler

Geçtiğimiz yıl Türkiye’de ilk kez düzenlenen dünya kupası organizasyonlarından sonra bu yıl da Ankara, iki büyük dünya kupası organizasyona ev sahipliği yapacak. 11 Nisan’da Ankara Atlı Spor Kulübü’nde başlayacak UIPM Modern Pentatlon Dünya Kupası 2’nci Etabı, 32 ülkeden 169 sporcunun mücadelesine sahne olacak.

Geçtiğimiz yıl modern pentatlon Dünya Kupası 4. Etabı ve Dünya Kupası Finali’ni gerçekleştiren Türkiye, bu yıl da iki dev organizasyona ev sahipliği yapacak. İlk kez geçtiğimiz yıl Türkiye’de düzenlenen dünya kupası organizasyonlarından sonra bu yıl da Ankara, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın destekleri ve Türkiye Modern Pentatlon Federasyonu’nun koordinasyonunda iki büyük organizasyona ev sahipliği yapacak.

169 pentatlet Ankara’da buluşuyor

11 Nisan’da başlayacak ve “Binicilik”, “Eskrim”, “Yüzme”, “Koşu” ve “Atış” disiplinlerinde yapılacak Modern Pentatlon Dünya Kupası’nın Ankara Etabı’na 32 ülkeden dünyanın önde gelen 82 kadın, 87 erkek olmak üzere toplam 169 pentatlon sporcusu katılım gösterecek. Dünya Kupası Yarışı’nın ikinci etabında ev sahibi ülke olan Türkiye adına 8 kadın 7 erkek olmak üzere toplam 15 sporcu yarışacak. Ülkemizi temsil edecek sporcular içinde geçen yıl ve bu yıl yapılan ulusal sıralama yarışlarında dereceye giren sporcuların yanı sıra UIPM’in dünya sıralaması içinde bulunan sporcularımız yer alıyor. Dünya Kupası 2’nci Etabı’nda yarışacak sporcular içinde kadınlar kategorisinde Ebrar Çalışkan, Bengisu Naz Öztegil, İlke Özyüksel, İpek Akşin, Selen Gülel, Sesim Alpuğan, Sıdal Aslan ve Yaren Nur Polat yer alırken; erkek pentatletlerimiz arasında ise Buğra Ünal, Dora Nusretoğlu, Erhan Ispanakçı, Hakan Can Güngör, Kıvanç Taşyaran, Tolga Topaklı ve Yunus Çalışkan bulunuyor.

Dünya Kupası, 11 Nisan’da eskrim, yüzme, koşu ve atış etaplarında yapılacak kadınlar grubu elemeleriyle başlayacak ve ertesi gün erkekler grubunun elemeleriyle devam edecek. Elemelerde yüksek puan alan 36 kadın ve 36 erkek sporcu 13-14 Nisan’da yapılacak yarı finalde mücadele edecek. Yarı final müsabakalarında dereceye giren 18 kadın ve 18 erkek sporcu, 15 Nisan’da 90 dakikalık yarış formatında yapılacak Dünya Kupası 2’inci Etap Finali’nde madalya mücadelesi verecek. Müsabakalar, 16 Nisan’da yapılacak Karışık Bayrak Yarışı ile birlikte son bulacak.   

Paris 2024 Olimpiyatları’na Uluslararası Modern Pentatlon Birliği’nin (UIPM) her yıl dünya çapında gerçekleştirdiği üst düzey faaliyetler arasında yer alan dünya kupası organizasyonlarından Ankara’da yapılacak olan “Dünya Kupası 2’nci Etabı”nın hemen ardından, organizasyonlar 25-30 Nisan 2023 tarihlerinde Macaristan’da yapılacak üçüncü etap ve 9-15 Mayıs 2023 tarihlerinde Bulgaristan’da yapılacak dördüncü etap yarışlarıyla devam edecek. Ardından 31 Mayıs-4 Haziran 2023 tarihlerinde yine Ankara Atlı Spor Kulübü’nde yapılacak “2023 Modern Pentatlon Dünya Kupası Finali’ne ise Mısır, Türkiye, Macaristan ve Bulgaristan’da yapılan dört dünya kupası etabından yüksek puan toplayan 36 kadın ve 36 erkek sporcu katılım gösterecek. Finali şampiyon olarak bitiren bir kadın ve bir erkek sporcu önümüzdeki yıl Fransa’da yapılacak “Paris 2024 Olimpiyatları”na doğrudan kota alma hakkı kazanacak.

İçeriği paylaşmak için aşağıda bulunan butonları kullanınız.