Modern Pentatlon Dünya Kupası Macaristan Etabı başlıyor

Haberler Manşet Haberler

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de 25-30 Nisan 2023 tarihleri arasında yüzme, eskrim, binicilik, koşu ve atış branşlarında yapılacak ‘UIPM Dünya Kupası Üçüncü Etabı’na, Türkiye’den toplam 7 sporcumuz katılım gösterecek.

Uluslararası Modern Pentatlon Birliği’nin (UIPM) Macaristan Modern Pentatlon Federasyonu ile birlikte düzenlediği “UIPM Dünya Kupası 3’üncü Etabı”, 25-30 Nisan 2023 tarihleri arasında Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de gerçekleştiriliyor.

90 dakikalık yeni modern pentatlon formatında yapılacak UIPM Dünya Kupası Macaristan Etabı’na büyükler ve gençler kategorisinde yarışacak sporcular katılım gösterecek. Türkiye’yi Macaristan’da temsil eden kadın sporcular arasında İlke Özyüksel, İpek Akşin, Sıdal Aslan, Yaren Nur Polat, erkek sporcular arasında ise Buğra Ünal, Dora Nusretoğlu ve Eren Kıvanç Taşyaran yer alıyor.

Dünya Kupası, 25 Nisan’da eskrim, yüzme ve lazer run etapları üzerinden yapılacak Kadınlar kategorisi eleme yarışları ile başlayacak. Ardından 26 Nisan’da erkekler kategorisinin eleme yarışları yapılacak. 27 Nisan’da eskrim bonus round, yüzme ve lazer run etapları üzerinden kadınlar kategorisi yarı finali, ertesi gün aynı etaplarda erkekler kategorisi yarı finali gerçekleştirilecek. Dünya Kupası’nın finali ise 29 Nisan’da hem kadınlar hem de erkekler kategorisinde binicilik, eskrim bonus round, yüzme ve laser run sıralamasıyla gerçekleştirilecek. Dünya Kupası Macaristan Etabı, 30 Nisan’da Karışık Bayrak Yarışı ile birlikte son bulacak.

UIPM’in 2023 yılında gerçekleştireceği Dünya Kupası Yarışları, dört etap ve bir finalden oluşuyor. Mısır, Türkiye, Macaristan’da yapılan üç dünya kupası etabının ardından, 9-15 Mayıs 2023 tarihlerinde yapılacak “UIPM Dünya Kupası Bulgaristan Etabı” yapılacak. “2023 Modern Pentatlon Dünya Kupası Finali” ise, geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da Türkiye Modern Pentatlon Federasyonu’nun organizasyonuyla Ankara Atlı Spor Kulübü’nde 31 Mayıs-4 Haziran 2023 tarihlerinde gerçekleştirilecek. Finale Mısır, Türkiye, Macaristan ve Bulgaristan’da yapılan dört dünya kupası etabından yüksek puan toplayan 36 kadın ve 36 erkek sporcu katılım gösterecek. Finali şampiyon olarak bitiren bir kadın ve bir erkek sporcu önümüzdeki yıl Fransa’da yapılacak “Paris 2024 Olimpiyatları”na doğrudan kota alma hakkı kazanacak.

İçeriği paylaşmak için aşağıda bulunan butonları kullanınız.