Modern pentatlon Dünya Kupası başlıyor

Haberler Manşet Haberler

Türkiye’de ilk kez beşli branşta organize edilecek olan UIPM Modern Pentatlon Dünya Kupası 4’üncü Etabı, 7-12 Haziran 2022 tarihlerinde 30 ülkeden 136 sporcunun katımıyla Ankara’da gerçekleştiriliyor.

Modern pentatlon alanında Türkiye’de ilk kez düzenlenecek UIPM Dünya Kupası 4’üncü Etabı, Ankara Atlı Spor Kulübü ve Orman Genel Müdürlüğü Yeni M. Sait Zarifoğlu Spor Tesisi’nde  başlıyor. Ülkemizde ilk kez beşli branşta organize edilecek olan Modern Pentatlon Dünya Kupası 4. Etabı’nda 30 ülkeden 136 sporcu katılım gösterirken, Türkiye adına 12 kadın 12 erkek olmak üzere toplam 24 sporcu ile yarışacak.

Ülkemizi Dünya Kupası 4’üncü Etabı’nda temsil edecek kadın sporcular içinde A. Bensu Gül, Başak Yaprak Boğan, Belemir Dede, Ebrar Çalışkan, İlayda Demir, İlke Özyüksel, İpek Akşin, Selen Gülel, Selin Eyipoğlu, Sesim Alpugan, Sıdal Aslan ve Yaren Nur Polat yer alırken; erkek pentatletlerimiz arasında ise Buğra Ünal, Doğukan Ahmed, Doruk Altınbaş, Emre Altunay, Erhan Ispanakçı, Furkan Murat, Hakan Can Güngör, Jan Demir Vurdum, Kıvanç Taşyaran, Tolga Topaklı, Yağız Ak ve Yunus Çalışkan yer alıyor.

Dünya Kupası, 7 Haziran’da eskrim, yüzme, koşu ve atış etaplarında yapılacak kadınlar grubu elemeleriyle başlayacak ve ertesi gün erkekler grubunun elemeleriyle devam edecek. Elemelerde yüksek puan alan 36 kadın ve 36 erkek sporcu 9-10 Haziran’da yapılacak yarı finalde mücadele edecek. Yarı final müsabakalarında dereceye giren 18 kadın ve 18 erkek sporcu, 90 dakikalık yarış formatında yapılacak Dünya Kupası 4’üncü Etap Finali’nde madalya mücadelesi verecek.    

Ankara’da yapılacak Dünya Kupası 4’üncü Etabı’nın hemen ardından 23-26 Haziran 2022 tarihlerinde yine Ankara Atlı Spor Kulübü ve Orman Genel Müdürlüğü Yeni M. Sait Zarifoğlu Spor Tesisi’nde Dünya Kupası Finali gerçekleştirilecek. İlk kez 90 dakikalık yeni modern pentatlon formatında gerçekleştirilecek ve Paris 2024 Olimpiyatları’nın ilk provası niteliği taşıyan “2022 UIPM Dünya Kupası Finali”ne Mısır, Macaristan, Bulgaristan ve Türkiye’de yapılan dört Dünya Kupası etabından yüksek puan toplayan 36 kadın ve 36 erkek sporcu katılım gösterecek.

İçeriği paylaşmak için aşağıda bulunan butonları kullanınız.