Modern Pentatlon Analig Finalleri Kocaeli’de yapıldı

Haberler Manşet Haberler

Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğü Spor Etkinlikleri Dairesi Başkanlığı koordinatörlüğünde Kocaeli’de düzenlenen Modern Pentatlon Analig Finalleri, 42 kadın ve 45 erkek sporcunun kıyasıya mücadelesine sahne oldu.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Gençlik ve Spor İl Müdürlükleri ve federasyonların işbirliğinde düzenlenen ve 7 Şubat’ta start alan 2021-2022 sezonu Anadolu Yıldızlar Ligi (Analig) Modern Pentatlon Yarışları’nın finalleri 13-14 Nisan 2022 tarihlerinde Kocaeli’de yapıldı.

Yüzme ve koşu etabı Gebze Spor Kompleksi’nde gerçekleştirilen Modern Pentatlon Analig Yarışları’na illerde yapılan seçmelerde dereceye giren 2008, 2009 ve 2010 doğumlu 42 kadın ve 45 erkek olmak üzere toplam 87 sporcu katıldı. Kadın ve erkek sporcular için ayrı ayrı olarak düzenlenen yarışların finallerinde bireyselde 100 metre yüzme ve 800 metre koşu şeklinde gerçekleştirildi.

Modern Pentatlon Analig Yarışları’nın 2008 doğumlu kadınlar kategorisinde Duru Karakaş (Bursa) şampiyon olurken, İlknur Gümüşkaya (Bursa) yarışı ikinci, Asya Fatma Kurt (Bursa) üçüncü, Neva Sönmez (Ankara) dördüncü olarak tamamladı. 2008 doğumlu erkekler grubunda ise şampiyonluk ipini Sinan Yıldız (Ankara) göğüslerken, Muharrem Yağız Cantosun (Ankara)  ikinci, Ömer Sait Emen (Antalya) üçüncü, Salih Eren Yavuz (Antalya) klasmanda dördüncü oldu.

Analig Yarışları’nın bir diğer müsabakası, 2009 yaş kategorisinde yapıldı. Bu kategorinin kadınlar ayağında Irmak Rızaoğlu (Kocaeli)  birinci olurken; Sena Çakmak (Bursa) ikinci, Raziye Minel Liman (İstanbul) üçüncü, Şirin Naz Öksüzdere (Kocaeli) dördüncü oldu. Aynı yaş kategorisinin erkekler ayağında ise Muhammed Emir Kurtulan (Bursa) şampiyon olurken, Arda Meriç (Bursa) ikinci, Kaan Altunay (Ankara) üçüncü, Semih Eren Kurtaran (Bursa) dördüncü oldu.

Modern Pentatlon Analig Yarışları’nın 2010 kadınlar kategorisi finallerinin şampiyonu ise Ecren Yıldırım (Kocaeli) oldu. Defne Berrak Gürel (Balıkesir) aynı kategoride ikinci olurken, Duru Başak Gürel (Balıkesir) yarışı üçüncü, Rana Melis Kaymakçı (Kocaeli) ise dördüncü sırada tamamladı. Aynı yaş kategorisin erkekler finalinde Berker Deveci (Ankara) birinci olurken; Ahmet Reşat Alkaç (Bursa) ikinci, Anthony Can Aydın (Ankara) üçüncü, Bora Soydan (Ankara) dördüncü oldu.

Bayrak yarışında sonuçlar belli oldu

Modern Pentatlon Analig Finalleri’nin ikinci gününde 50 metre yüzme ve 400 metre koşu şeklinde yapılan kadınlar, erkekler ve karışık bayrak yarışları yapıldı.

2008 doğumlu Kadınlar Bayrak Yarışı’nda Duru Karakaş-Asya Fatma Kurt (Bursa) çifti birinci, Elif Cantemur-İrem Nur Türk (Ankara) çifti ikinci olurken; 2008’li Erkekler Bayrak Yarışı’nın kazananları Salih Eren Yavuz ve Ömer Sait Emen  (Antalya) ikilisi oldu. Aynı yaş kategorisinde Yağız Can Tosun-Efe Ağrak  (Ankara) ikinci, Pusat Şamil Kılıç-Baran Köseoğlu (Zonguldak) üçüncü oldu.

Sena Çakmak-Ecem Demirtaş (Bursa) çifti 2009 doğumlu Kadınlar Bayrak Yarışı’nı birinci olarak tamamlarken, Ada Berva Hamarat-Lina Kumsal Güngör (Zonguldak) ikinci, Ceylin Memiş-Ayşe İrem Çinier (Ankara) yarışı üçüncü sırada bitirdi. 2009’lu Erkekler Takımı’nda ise Muhammet Emir Kurtulan-Semih Eren Kurtaran (Bursa) ikilisi birinci olurken; Egehan Özdemir-Emirhan Denizhan (Ankara) ikinci, Utku Selvi-Tunahan Kasaboğlu (Kocaeli) ikilisi üçüncü oldu.

2010 doğumlu Kadınlar Bayrak Yarışı’nı Duru Başak Gürel-Defne Berrak Gürel (Balıkesir) kazandı. Duru Sönmez-Ela İlhan (Bursa) çifti aynı kategorinin ikincisi olurken, Rana Melis Kaymakçı-Elif Özlem Halli (Kocaeli) üçüncü oldu. 2010 doğumlu Erkekler Bayrak Yarışı’nın kazananları ise Anthony Can Aydın-Berker Deveci (Ankara) ikilisi oldu. Onları Ahmet Reşat Alkoç-Alihan Öztürk (Bursa) ikilisi ve Emirhan Çağıl-Buğra Kalkan (Kocaeli) ikilisi takip etti.

Günün son yarışı ise Karışık Bayrak Yarışı’nda yapıldı. 2008 doğumlu Karışık Bayrak Yarışı’nda Nevra Sönmez-Sinan Yıldız (Ankara) çifti şampiyon olurken, İlknur Gümüşkaya-Emre Aksu (Bursa) ikilisi ikinci oldu. 2009 doğumlu Karışık Bayrak Yarışı’nda ise şampiyonluğu Elif Canbek-Arda Meriç (Bursa) çifti aldı. Işıl Işıldak-Kaan Altınay (Ankara) çifti ise ikinci sırada, Nil Çelik-Ege Berk Keskin (Kocaeli) çifti yarışı üçüncü sırada bitirdi. Ecren Yıldırım-Umut Alp Halli (Kocaeli) çifti 2010 doğumlu Karışık Bayrak Yarışı’nın kazananları olurken; Alis Müftüoğlu-İlker Geridönmez (Bursa) çifti ikinci, Rabia Kumsal Porsuk-Ahmet Tuğra Karalı (Zonguldak) çifti üçüncü oldu.

Bursalı sporcular Analig’i birinci bitirdi

İl bazında yapılan puan sıralamasına göre Bursalı sporcular 196 puan ile birinci olurken; Ankaralı sporcular Analig Finali’ni 160 puanla ikinci, Kocaelili sporcular 129 puanla üçüncü, Balıkesirli sporcular ise 114 puanla dördüncü sırada tamamladı.

İçeriği paylaşmak için aşağıda bulunan butonları kullanınız.