Milli takımımız Kırgızistan’da üçüncü oldu

Haberler

Kırgızistan’da yapılan ‘Kırgızistan Open’ yarışmasında Türkiye’yi temsil eden modern pentatlon erkek milli takımımız turnuvayı üçüncü bitirirken; milli sporcularımızdan Buğra Ünal, ferdi kategoride 1419 puan alarak yarışmayı üçüncü olarak tamamladı ve ülkemize bronz madalya getirdi.

Uluslararası Modern Pentatlon Federasyonu’nun (UIPM) koordinasyonu ve  Kırgızistan Modern Pentatlon Federasyonu’nun ev sahipliğinde düzenlenen ‘Kırgızistan Open’ yarışması gerçekleştirildi. Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te  bulunan Kırgızistan Olimpiyat Komitesi tesisinde 26-29 Eylül 2019 tarihleri arasında organize edilen ‘Kırgızistan Open’ yarışmasında;  Türkiye’yi erkeklerde Türkiye Modern Pentatlon Federasyonu (TMPF) milli sporcularından Arda Selçuk,  Buğra Ünal ve Dora Nusretoğlu, kadınlarda ise İpek Akşin temsil etti. 28 erkek, 25 kadın pentatletin katıldığı yarışmada; Türkiye’nin yanı sıra Gürcistan, Finlandiya, İtalya, Japonya, Brezilya, ABD, Kazakistan, Kırgızistan, Tayland, Yeni Zelanda, Guatemala, İspanya,  Bulgaristan, Macaristan, Ukrayna, Rusya ve Litvanya’dan modern pentatlon sporcuları yarıştı.

İspanya’nın birinci, İtalya’nın ikinci olduğu erkekler müsabakalarında ülkemizi erkeklerde temsil eden milli sporcularımızdan Buğra Ünal, müsabakayı 1419 puan alarak üçüncü olarak bitirdi ve ülkemize bronz madalya getirme başarısı gösterdi. Milli sporcularımızdan Arda Selçuk ise, 28 sporcunun yarıştığı müsabakalarda 1356 puanla 12’nci, Dora Nusretoğlu ise 1064 puanla 24’üncü oldu. Gürcistan, Finlandiya ve İtalya’nın ilk üç sırayı aldığı  kadın modern pentatlon yarışlarında; ülkemizi temsil eden tek kadın sprocumuz İpek Akşin, 25 sporcu içerisinde yarışı 1222 puanla 10’uncu olarak tamamladı.

Öte yandan ülkelerin takımlarının yarıştığı müsabakalarda rda Selçuk,  Buğra Ünal ve Dora Nusretoğlu’dan oluşan modern pentatlon erkek milli takımımız, üçüncülük kürsüsüne çıkarak bronz madalya aldı. Müsabakaların ardından UIPM’in sitesinde yayınlanan ranking sıralamasında Milli sporcumuz Buğra Ünal, 2019 yılında yapılan yarışmalar baz alındığında, Tokyo 2020’ye gitme şansı olan modern pentatlon sporcuları arasında ikinci sırada yer alıyor.

TMPF Başkanı Doç. Dr. Veli Ozan Çakır, Kırgizistan’da  düzenlenen yarışmalarda takım halinde üçüncü olan milli takımız sporcularını ve ferdi branşta ülkemize bronz madalya getiren sporcumuz Buğra Ünal’ı tebrik etti. Ülkemizdeki  modern pentatlon sporunun gelişimi adına uluslararası müsabakalarda yarışmanın önemli olduğuna vurgu yapan Çakır, dünyanın neresinde olursa olsun  sporcularımızın müsabakalarda boy göstermesinin olimpiyatlara giden yolda önemli bir tecrübeyi de beraberinde getireceğinin altını çizdi.

İçeriği paylaşmak için aşağıda bulunan butonları kullanınız.