Milli sporculara yüzde 100 üniversite bursu müjdesi

Haberler

Gençlik ve Spor Bakanlığı, 28 vakıf üniversitesiyle, uluslararası seviyede başarı kazanan milli sporcuların yüzde 100 bursla eğitim görmelerini sağlayacak anlaşmaya imza attı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı, uluslararası seviyede başarı kazanan milli sporcuların vakıf üniversitelerine yüzde 100 bursla eğitim görmelerini sağlayacak bir anlaşmayı hayata geçirdi. Ankara’da Gençlik ve Spor Bakanlığı Konferans Salonu’nda yapılan tarihi anlaşmada 28 vakıf üniversitesi ile mutabakat imzalandı.

“Türk sporuna yükseköğretimde yüzde 100 destek” sloganı ile gerçekleştirilen imza törende konuşan Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, vakıf üniversiteleriyle yapılan mutabakatı “Türk sporu açısından tarihi bir gün” olarak nitelendirerek, yapılan anlaşmanın milli sporcuların, akademik kariyer ile spora devam etme arasındaki ikilemi önleyeceğini söyledi ve “Bu düzenlemeyle milli sporcularımıza, hangi bölümü kazanırlarsa kazansınlar, vakıf üniversitelerinde yüzde 100 burslu burslu bir şekilde öğrenim görme imkanı getiriyoruz. Yani milli sporcularımız, vakıf üniversitesine son sırada olsa bile puan olarak girmeye hak kazanırsa, ücretsiz olarak okuyabilecekler” dedi.

Geçlik ve Spor Bakanlığı tarafından hazırlanan mutabakata; Acıbadem Üniversitesi, Altınbaş Üniversitesi, Atılım Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi, Beykent Üniversitesi, Bezmialem Vakıf Üniversitesi, Biruni Üniversitesi, Çankaya Üniversitesi, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi, İstanbul Aydın Üniversitesi, İstanbul Esenyurt Üniversitesi, İstanbul Gedik Üniversitesi, İstanbul Gelişim Üniversitesi, İstanbul Kültür Üniversitesi, İstanbul Medipol Üniversitesi, İstanbul Okan Üniversitesi, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi, İstanbul Ticaret Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi, Koç Üniversitesi, Lokman Hekim Üniversitesi, Maltepe Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi, TED Üniversitesi, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi, Türk Hava Kurumu Üniversitesi, Ufuk Üniversitesi ve Fenerbahçe Üniversitesi yetkilileri imza attı.

28 vakıf üniversitesi ile imzalanan mutabakata göre, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından son 4 yıl içinde başarılı olduğu belgelendirilen sporculara, vakıf üniversitelerine yerleşmeleri halinde eğitim öğretim süresiyle sınırlı olmak kaydıyla yüzde 100 oranında eğitim bursu verilecek. Milli sporcuların bu haktan yararlanabilmeleri için, yüksek öğretim sınavında, söz konusu üniversitenin gerekli olan taban puanını almaları yeterli olacak.

Farklı spor branşlarından birçok milli sporcu, antrenör, teknik ekip ve yöneticinin katıldığı imza törenine Türkiye Modern Pentatlon Federasyonu Başkanı Doç. Dr. Veli Ozan Çakır ve modern pentatlon milli sporcular da katılım gösterdi. Konuyla ilgili değerlendirme yapan Çakır, vakıf üniversiteleriyle yapılan anlaşmanın hem milli sporcular için hem de Türk sporunun gelişimi açısından önemli fırsatları da beraberinde getireceğini söyledi. Çakır, Bakanlığın hayata geçirdiği tarihi anlaşmanın Türk sporunun gelişiminin önündeki en önemli engellerden birini ortadan kaldıracağını belirtirken, sporcuların kendi branşlarına kanalize olmasını sağlayacağını ve çok daha iyi performans göstererek başarılı sonuçlar alarak Türkiye’yi en iyi şekilde temsil etmelerinin önünü açacağını ifade etti.

Mutabakatın sporcu kökenli spor destek elemanlarının ve spor yöneticilerinin yetişmesine de büyük katkı sağlayacağını ifade eden TMPF Başkanı Çakır, Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu ve protokole imza atan vakıf üniversitelerine Türk sporu adına gerçekleştirdikleri bu önemli adım için şükranlarını sundu.

İçeriği paylaşmak için aşağıda bulunan butonları kullanınız.