Milli sporcu belgesi yönetmeliği yayınlandı

Duyurular

Türkiye’yi temsil eden sporculara milli sporcu belgesi verilmesine ilişkin usul ve esasları düzenleyen yeni yönetmelik, Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın milli sporcu belgesi verilmesine yönelik hazırladığı yeni yönetmelik 13 Haziran 2020 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlandı. Uluslararası spor müsabakalarında Türkiye’yi temsil eden sporculara millî sporcu belgesi verilmesine ilişkin usul ve esasları düzenleyen ‘Millî Sporcu Belgesi Verilmesi Hakkında Yönetmelik’, spor federasyonları ve bu federasyonların üyesi olduğu uluslararası federasyonların yıllık faaliyet programlarında yer alan uluslararası resmî müsabakalara katılan sporcuları kapsıyor.

Uluslararası spor müsabakalarında Türkiye’yi temsil eden sporculara milli sporcu belgesi verilmesine ilişkin usul ve esasları düzenlemek amacıyla yayımlanan yönetmelikte, temsil görevi ve milli sporcu belgesi almaya hak kazanmanın şartlarına yer veriliyor.

Yönetmeliğin spor dünyasına hayırlı olması temennisinde bulunan Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, yönetmelikle bürokrasiyi de en aza indirdiklerine işaret ederek artık sporcuların millilik belgelerini artık e- devletten alabileceklerini kaydetti.

Yeni yönetmelikle, millilik sınıflarını belirleme yetkisinin bakanlığa verilerek, uluslararası federasyonların yarışma cinsi değiştiğinde yönetmelik değişikliğine gerek kalmayacağını ifade eden Bakan Kasapoğlu, milli sporcuların başarılı olabilmesi için çalıştıklarını belirterek, “Her birinizin başarılarıyla duyduğumuz gurur, heyecan, inşallah hız kesmeden devam edecek. Buna tüm kalbimle inanıyorum. Sizlerin her birinizin başarısıyla ulusal ve uluslararası anlamda şampiyonalarda olimpiyatlarda gurur duymaya devam edeceğiz. Bakanlığımız, devletimiz, tüm imkanlarıyla sizlerin yanınızda olmaya devam edecek. İnşallah hedefleriniz doğrultusunda tüm imkanlarımızı sizler için seferber edeceğiz. Devlet, sizler için var. Ülkemizin kaynakları sizler için var. Yaptığımız çalışmaları daha da arttıracağız” dedi.

Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmeliğin ayrıntılarına aşağıdaki belgeye tıklayarak ulaşabilirsiniz…

İçeriği paylaşmak için aşağıda bulunan butonları kullanınız.