Milli pentatletlerimiz UIPM Dünya Kupası yarışını tamamladı

Haberler

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de düzenlenen UIPM Dünya Kupası Kadınlar Finali bugün yapılan müsabakalarla tamamlandı. 8 sporcuyla katıldığımız yarışmada, ön elemeleri geçerek finalde yarışan milli sporcumuz İlke Özyüksel, toplam 1313 puan aldı ve yarışı 16’ncı sırada tamamladı.

Uluslararası Modern Pentatlon Birliği’nin (UIPM) Tokyo Olimpiyatları’na puan veren 2021 yılının ilk ‘UIPM Dünya Kupası’ müsabakaları, Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de gerçekleştiriliyor. Bugün yapılan UIPM Dünya Kupası Kadınlar Kategorisi Finali’nde İngiliz sporcu Kate French 1403 puan alarak birinci olurken, İngiliz sporcu Joanna Muir, 1388 puanla ikinci, Litvanyalı sporcu Gintare Venckauskaite de 1362 puanla üçüncü oldu. Böylece yılın ilk dünya kupasında ilk üç dereceye giren sporcular, Tokyo Olimpiyatları için topladıkları puanlarla avantaj yakaladı.

İlke, Tokyo Olimpiyatları’ndaki puanını 108’e çıkardı

UIPM Dünya Kupası Kadınlar Finali’nde ülkemizi temsil eden tek milli pentatlet İlke Özyüksel ise, 36 sporcunun yarıştığı final müsabakalarında binicilikte yaşadığı talihsizliğe karşın 25’inci sırada başladığı yarışı 16’ncı sırada tamamlayarak olimpik sıralamada 32 puan daha kazandı ve Tokyo Olimpiyatları yolunda toplam puanını 108’e çıkardı.

Türkiye Modern Pentatlon Federasyonu Milli Takım Kafilesi’nde 4 kadın 4 erkek sporcu olarak katıldığımız UIPM Dünya Kupası’nın ilk günü 80 sporcunun yarıştığı kadınlar kategorisinin ön eleme yarışları yapıldı. Ön elemeleri geçerek finalde yarışma hakkı kazanan tek sporcumuz İlke Özyüksel olurken; 24 Mart’ta ülkemizi kadınlar kategorisinde temsil eden milli sporcularımızdan İpek Akşin, toplamda 1011 puan, Sıdal Aslan 984 puan, Yaren Nur Polat ise 937 puan ile müsabakayı tamamladı.

Yarışın ikinci günü 92 sporcunun yer aldığı erkekler kategorisi ile devam etti. Erkekler kategorisinin ön elemelerinde ülkemizi Arda Selçuk, Buğra Ünal, Dora Nusretoğlu ve Yunus Çalışkan temsil etti. Yarışmada milli sporcumuz Arda Selçuk, toplamda 1144 puan alırken; Buğra Ünal 1133 puan; Dora Nusretoğlu 1078 puan, Yunus Çalışkan ise yarışı 1071 puan ile tamamladı. UIPM Pentatlon Dünya Kupası, 27 Mart’ta erkekler kategorisi finali ile devam edecek. Ardından 28 Mart’ta yapılacak Mix Bayrak Yarışı ile son bulacak.

Nisan ayında Bulgaristan’da iki dünya kupası

Nisan ayında Bulgaristan’da yapılacak iki Dünya Kupası müsabakalarına daha çıkacak olan milli pentatletlerimiz, daha sonra mayıs ayında yine Macaristan’da yapılacak Dünya Kupası Finali’nde Tokyo Olimpiyatları’na katılmak için gerekli olan puanları toplamayı hedefliyor. Tokyo Olimpiyatları’nda Türkiye’nin azami iki kadın ve iki erkek pentatletle temsil edilme hakkı bulunuyor.

İçeriği paylaşmak için aşağıda bulunan butonları kullanınız.