Milli pentatletimiz İpek Akşin’e Dünya Spor Akademisi’nden burs

Haberler Manşet Haberler

Uluslararası Modern Pentatlon Birliği (UIPM), milli sporcumuz İpek Akşin ve Çinli pentatlet Sophia Huang’ın, sporculara liseden lisansüstü eğitime kadar fırsatlar sunan Dünya Spor Akademisi’nden finansal destek aldığını duyurdu. Eylül 2021 tarihinden bu yana Londra Üniversitesi’nde tam burslu olarak Spor Yönetimi eğitimi alan milli sporcumuz İpek Akşin, UIPM ve WAoS Academic Pathway arasında yapılan protokole uygun olarak beş yıl sürecek eğitim programı için finansal destek alarak, 64 ülkeden 23 farklı spor dalında eğitim gören 150’den fazla öğrenci arasına girmeye hak kazandı.
Milli sporcumuz Akşin, konuyla ilgili yaptığı açıklamada burs için seçilmiş sporcular arasında olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirirken, bursun gelecek kariyeri açısından büyük bir destek olacağını ifade etti ve “Böyle prestijli bir üniversiteye kabul edilmek bir rüya gibi. Bu rüyanın gerçekleşmiş olmasından çok mutluyum. Bu süreç bana, organizasyonumuzun sadece spordan ibaret olmadığını göstermiş oldu” dedi.

Eğitim programının, çeşitli spor geçmişlerine sahip farklı milletlerden birçok insanı bir araya getirerek, farklı kültürler ve farklı sporlar hakkında bilgi edinmek için eşsiz bir fırsat olduğunu ifade eden Akşin, şunları söyledi: “Spor yönetiminin sahip olduğu önemi ve gücü anlamanın çok önemli olduğuna inanıyorum. Bu nedenle kendimi bu alanda eğitmek, spor organizasyonlarının perde arkasını anlamama yardımcı olabilir. Umarım, profesyonel kariyerimi modern pentatlon alanında bitirdiğimde, ülkeme ve UIPM ailesine yansımasının faydalı olur.”

Uluslararası Spor Yönetiminde WAoS/Londra Üniversitesi Lisansüstü Sertifikası (PGCert), UIPM’in üye federasyonların sporcularına yönelik bir eğitim fırsatı sunmak üzere Dünya Spor Akademisi – WAoS ile gerçekleştirdiği işbirliği çerçevesinin bir parçası.

Üçüncü sertifika başvuruları 10 Aralık’ta bitiyor

UIPM, Ocak 2022’de üçüncü kez yapılacak lisansüstü sertifika programı burslarına başvuruların 10 Aralık’a kadar yapılabileceğini açıkladı. Lisansüstü program ile 1 sporcuya yüzde 100, 10 sporcuya ise yüzde 25 burs sağlanacak. Bunun yanı sıra aynı program çerçevesinde 15-18 yaş arası 100 öğrenci sporcuya da WAoS Sporcu Sertifikası bursu sağlanacak. Program ile ilgilenen adayların projects@pentathlon.org adresine niyet mektuplarını içeren bir mail atarak başvuru yapmaları gerekiyor.

İçeriği paylaşmak için aşağıda bulunan butonları kullanınız.