Medya ile ‘Dünya Kupası’ buluşması

Haberler Manşet Haberler

Türkiye Modern Pentatlon Federasyonu (TMPF), Türkiye’de ilk kez düzenlenecek Dünya Kupası organizasyonlarına yönelik bilgi paylaşımında bulunmak üzere bir basın toplantısı düzenledi.

Türkiye Spor Yazarları Derneği Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirilen toplantıda TMPF Başkanı Doç. Dr. Veli Ozan Çakır ve TMPF Başkan Vekili Ercan Taciroğlu’nun yanı sıra, milli pentatletlerimiz İlke Özyüksel, İpek Akşin ve Buğra Ünal hazır bulundu. Toplantının açılışında basın mensuplarına modern pentatlon sporuna yönelik bilgi aktaran Doç. Dr. Çakır, ülkemizde ilk kez beşli branşta organize edilecek olan Modern Pentatlon Dünya Kupası organizasyonları ve modern pentatlon branşlarından binicilik disiplinin yerini alacak “engel” disiplininin dünyada ilk kez Ankara’da gerçekleştirilecek test etkinliğine yönelik paylaşımda bulundu.

Farklı birçok branşta uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yapan Türkiye’nin bu etkinliklerin çoğundan başarı ile çıktığını ifade eden Çakır, haziran ayında modern pentatlon alanında ilk kez yapılacak dünya kupası etkinliklerinden de Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın destekleri ve modern pentatlon camiasının katkıları sayesinde yüzümüzün akıyla çıkacağımıza vurgu yaptı: “Üzerimizdeki sorumluluk büyük. Ama hep birlikte bu yükün altından kalkacağımıza inanıyorum. Sportif anlamda da bizi güzel dereceler bekliyor. 20 yıllık modern pentatlon tarihinde sadece dört dünya kupası madalyamız varken, 2022 yılında daha sezen bitmeden 3 madalya elde ettik. Çok iyi bir sezon geçiriyoruz. Bu Paris Olimpiyatları için en az üç sporcuyla katılabileceğimize olan inancımız artırıyor. Çok büyük sürpriz olmazsa, Paris’in en büyük madalya favorilerinden biriyiz.”

Dünya Kupası etkinlikleriyle birlikte modern pentatlonun ülkemizde tanınmasına katkı sunacağını belirten Çakır, “Modern pentatlonda başarılar kazandıkça, güzel işler yapıldıkça ve sürdürülebilir hale geldikçe basının bu alana olan ilgisinde de bir artış olduğunu görüyoruz. Bu ilgi, modern pentatlonun daha fazla tanınacağı anlamı taşıyor” şeklinde konuştu.

Çakır, sporcuların güç ve dayanıklılığını test edecek yeni ‘engel’ disiplininin Türkiye’de yapılacak olmasını Uluslararası Modern Pentatlon Birliği’nin Türkiye’ye olan güvenin bir göstergesi olarak nitelendirdi.

‘Hayalimin gerçekleşmesinden dolayı mutluyum’

Dünya Kupası organizasyonuna ev sahipliği yapacak olmamızdan duyduğu memnuniyeti dile getiren milli sporcumuz İlke Özyüksel, “En büyük hayalim kendi ülkemde, kendi evimde düzenlenen uluslararası organizasyona katılmaktı. Hayalimin gerçekleşmesinden dolayı çok mutluyum. Dünya kupasında ev sahibi olmayı avantaja çevirmek hedefim” dedi.

Milli sporcumuz İlke, şu an için tüm planların Paris 2024 için yapıldığına dikkat çeken İlke, “Şu anda sezonu büyük bir yüklenme ve hazırlıkla geçiriyoruz. Paris 2024 öncesinde katıldığımız uluslararası müsabakaları madalyalarla taçlandırmak en büyük arzumuz” diye konuştu.

‘Yeni disiplini burada deneyimlemek paha biçilemez’

Modern pentatlon sporunda gerek yarış formatında gerekse yeni seçilen engel disiplini bizzat Türkiye’de deneyimleme imkanına sahip olmalarını büyük bir fırsat olarak değerlendiren milli sporcumuz İpek Akşin, “Kendi ülkemizde bir yarışa katılmak bizler için maddi ve manevi destek olacak. Yeni formatı ilk kez ülkemizde deneyeceğiz. Yeni disiplini burada deneyimlemek paha biçilemez. Bu bize gelecek için iyi bir yol haritası ortaya koyacak“ dedi.

Buğra Ünal’dan Sporcuların arkasında duran Başkan Çakır’a teşekkür

12 yıldır milli formayı üzerinde taşıdığını ifade eden milli sporcumuz Buğra Ünal, ilk kez kendi evimiz ve kendi seyircimizin önünde bir uluslararası müsabakaya katılmanın mutluluğu içinde olduğunu belirterek, göreve geldiğinden bu yana sporcuların arkasında duran TMPF Başkanı Doç. Dr. Veli Ozan Çakır’a teşekkür etti.

İçeriği paylaşmak için aşağıda bulunan butonları kullanınız.