Malatyalı pentatletler TOHM’da yetişecek

Haberler Manşet Haberler

Malatya’da bulunan Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezi¸ Türkiye Modern Pentatlon Federasyonu’nun olimpiyatlara hazırlanan sporcularına kapıyı açtı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Türkiye Modern Pentatlon Federasyonu’nun geçtiğimiz yıl Malatya’da bulunan Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezi’nde (TOHM) gündüzlü statüde modern pentatlon branşı açılmasına yönelik olarak yaptığı talebi onayladı. Alınan karara göre Ankara ve Bursa’dan sonra Malatya’da bulunan TOHM’da da modern pentatlon branşı dahil edilirken; Malatya’da modern pentatlon alanında çalışmalar yürüten ve 2024 Paris Olimpiyat Oyunları ile 2028 Los Angeles Olimpiyat Oyunları’na katılması muhtemel sporcuların yetiştirilmesi amaçlanıyor. 

Modern pentatlon branşının Malatya TOHM’a dahil edilmesiyle birlikte, Malatya’da modern pentatlona dair çalışmalar yürüten ve olimpik potansiyel arz eden sporcular, çalışmalarını gündüzlü kontenjan dahilinde TOHM’da gerçekleştirme imkanı elde etmiş oldu. Malatyalı modern pentatlon sporcuları, 2015 yılında kurulan Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezleri’nin “olimpiyatlara katılacak ve katılması muhtemel yetenekli sporcuların seçilmesi, yetiştirilmesi, performanslarının geliştirilmesi, eğitimlerinde ve sosyal gelişimlerinde müşterek ve standart bir uygulamanın sağlanması” misyonuna uygun olarak yetiştirilecek.

Konuyla ilgili değerlendirme yapan Türkiye Modern Pentatlon Federasyonu Başkanı Doç. Dr. Veli Ozan Çakır, modern pentatlon branşının Ankara ve Bursa’dan sonra Malatya’da bulunan Olimpiyat Hazırlık Merkezi’ne dahil edilmesinin modern pentatlon sporunun ülkemizdeki gelişimine katkı sunacağı gibi uluslararası ölçekteki iddiamızı daha da güçlendireceğini söyledi. Çakır, “Son dönemlerde Malatya’da yetişen ve bizi Avrupa ve Dünya Şampiyonalarında başarılı bir şekilde temsil eden pentatletlerimizin TOHM’da uluslararası standartlar ve bilimsel veriler ışığında sportif olarak yetişmesi, Türk modern pentatlon sporunun rekabet gücünü artıracak ve bizi dünyada söz sahibi ülke konumuna getirecektir” diye konuştu.

İçeriği paylaşmak için aşağıda bulunan butonları kullanınız.