İşte Avrupa Oyunları kadromuz…

Haberler Manşet Haberler

2023 Avrupa Oyunları, 25 Haziran’da Polonya’nın Krakow kentinde başlıyor. Müsabakada Türkiye adına yarışacak milli takım kadrosu da belli oldu. Ülkemizi 8 sporcumuz temsil edecek. Avrupa Oyunları’nda kota mücadelesi verecek sporcularımıza başarılar diliyoruz…

Avrupa Olimpiyat Komiteleri Birliği’nin (EOC) üçüncüsünü düzenlediği “2023 Avrupa Oyunları”, 21 Haziran – 2 Temmuz 2023 tarihlerinde Polonya’nın Kraków kenti ve Malopolska bölgelerinde gerçekleştirilecek.
Türkiye’den 103 kadın, 90 erkek olmak üzere toplam 193 sporcunun katılım gösterdiği 2023 Avrupa Oyunları’na 48 Avrupa ülkesinden yaklaşık 7 bin 300 sporcu katılıyor. Etkinlikte modern pentatlonun yanı sıra atıcılık, atletizm, badminton, bisiklet, boks, eskrim, judo, kano, karate, kayakla atlama, kick boks, masa tenisi, modern pentatlon, muaythai, okçuluk, 7’li ragbi, artistik yüzme, taekwondo ve triatlon branşları olmak üzere 26 spor dalında ve 29 disiplinde verilecek 253 madalya için mücadele edecek. 2023 Avrupa Oyunları, kıtanın en büyük çok sporlu organizasyonu olmasının yanı sıra, Paris 2024 Olimpiyat Oyunları kotalarına etkisi dolayısıyla da büyük önem taşıyor.

2023 Avrupa Oyunları çerçevesinde 25 Haziran-1 Temmuz 2023 tarihlerinde düzenlenecek modern pentatlon müsabakalarında ülkemiz adına yarışacak milli takım kadromuz da belli oldu. 4 kadın 4 erkek olmak üzere toplam 8 sporcu ile yarışacağımız müsabakada, ülkemizi temsil edecek kadın sporcular içinde İlke Özyüksel, İpek Akşin, Sıdal Aslan ve Yaren Nur Polat yer alırken; erkek pentatletlerimiz arasında ise Buğra Ünal, Dora Nusretoğlu, Kıvanç Taşyaran ve Tolga Topaklı bulunuyor.

Avrupa Oyunları’nda kaç kota verilecek?

Avrupa Oyunları’nda düzenlenecek modern pentatlon yarışlarında ilk 8’e giren ülkeler kota almaya hak kazanırken; her ülke için maksimum bir kadın bir erkek sporcuya kota hakkı tanınıyor. İlk 8 içinde aynı ülke sporcuları bulunması halinde, bu ülkeler içinde sadece bir sporcuya kota verilecek. Sıralama, sekizinci ülke sporcusuna ulaşıncaya kadar devam edecek.

İçeriği paylaşmak için aşağıda bulunan butonları kullanınız.