İlke’den Macaristan’da yeni dünya rekoru

Haberler

Macaristan Modern Pentatlon Salon Şampiyonası’nın kadınlar kategorisinde yarışan milli pentatlet İlke Özyüksel,  yüzme, eskrim, binicilik, koşu ve atış yarışlarında 1400 puan toplayarak Macaristan Salon Şampiyonası’nda ikinci olmayı başardı. Laser Run’da olağanüstü bir performans gösteren sporcumuz, 11.20.29’luk derecesiyle daha önce kendisine ait olan 11.22.69’luk derecesinin üstüne çıktı ve yeni dünya rekoru kırdı.  

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de 27 Şubat – 2 Mart 2021 tarihleri arasında düzenlenen ‘Macaristan Modern Pentatlon Salon Şampiyonası’nda kadınlar kategorisi yarışları, bugün yapılan final müsabakalarıyla sona erdi. 20 ülkeden 74 erkek 57 kadın sporcunun katıldığı şampiyonaya ülkemizi temsilen 4 kadın 3 erkek sporcu katılım gösterdi. Macaristan’da düzenlenen şampiyonada ülkemizi kadınlarda İlke Özyüksel, İpek Akşin, Sesim Alpuğan ve Yaren Nur Polat; erkeklerde ise Buğra Ünal, Arda Selçuk ve Canberk Hulusi Ekin temsil etti.

Şampiyonanın ilk gününde 57 kadın sporcunun yarıştığı müsabakalarda sporcularımızdan ilke Özyüksel 1038 puanla kendi serisini 11’inci, Sesim Alpuğan ise 1005 puanla aynı seriyi 18’inci sırada tamamlayarak finale çıkma başarısı gösterdi. Bir diğer seride yarışan milli sporcularımızdan İpek Akşin 991 puan alırken, Yaren Nur Polat  ise 942 puan aldı ve puanları finali görmelerini sağlayamadı.

Şampiyonanın ikinci gününde 74 erkek sporcunun yarıştığı müsabakalarda sporcularımızdan Buğra Ünal, 1155 puan alarak kendi serisinde 9’uncu oldu ve finale çıkma başarısı gösterdi. Türkiye’yi temsil eden diğer sporcularımızdan Arda Selçuk, toplamda 1126 puan alırken, Canberk Hulusi Ekin ise 1073 puanla tamamlayarak şampiyonanın finallerinde yarışmaya hak kazanamadılar.

Şampiyonanın kadınlar finali 1 Mart’ta yapıldı. Toplam 36 kadın sporcu arasında yer alan sporcularımızdan İlke Özyüksel, yüzme, eskrim, binicilik ve laser run yarışlarında 1400 puan toplayarak şampiyonanın ikincisi oldu. Milli sporcumuz, aynı zamanda Laser Run’da 11.20.29’luk derecesiyle olağanüstü bir performans gösterdi ve daha önce kendisine ait olan dünya rekorunu kırarak, yeni dünya rekorunun sahibi oldu.  Ülkemizi kadınlar kategorisi finalinde temsil eden milli sporcumuz Sesim Alpuğan ise, 1253 puan topladı ve şampiyonayı 31’inci sırada tamamladı.

Macaristan Modern Pentatlon Salon Şampiyonası, 2 Mart’ta gerçekleştirilecek erkekler finali ile son bulacak. Yüzme, eskrim, binicilik, koşu ve atış sıralamasıyla yapılacak erkekler finalinde ülkemizi milli sporcumuz Buğra Ünal temsil edecek.

İçeriği paylaşmak için aşağıda bulunan butonları kullanınız.