İlke, Paris kotasına bir adım daha yaklaştı

Haberler Manşet Haberler

UIPM Dünya Kupası Mısır Etabı’nda Türkiye’yi finalde temsil eden İlke Özyüksel Mihrioğlu, bugün düzenlenen final müsabakalarında, eskrim, binicilik yüzme, koşu ve atış etaplarından toplam 1378 puan alarak yarışı 10’uncu sırada tamamladı ve matematiksel olarak Paris 2024 Olimpiyatları kotası için önemli avantaj yakaladı.

Uluslararası Modern Pentatlon Birliği’nin (UIPM) Mısır Modern Pentatlon Federasyonu ile birlikte düzenlediği “UIPM Dünya Kupası 1’inci Etabı”, Mısır’ın başkenti Kahire’de gerçekleştirildi. Büyükler ve gençler kategorisinde yapılan ve Paris 2024 Olimpiyat Oyunları’na kota puanı veren UIPM Dünya Kupası Mısır Etabı’nda Türkiye’yi finalde temsil eden İlke Özyüksel Mihrioğlu, bugün düzenlenen final müsabakalarında, eskrim, binicilik yüzme, koşu ve atış etaplarından toplam 1378 puan alarak Olimpik Sıralama Puanı’nı 118’e yükseltti ve matematiksel olarak Paris 2024 Olimpiyatları için iyi bir avantaj yakaladı.

Milli sporcumuz İlke Özyüksel, geçtiğimiz yıl Kırgızistan’da yapılan Olimpik Sıralama Yarışı’nda ve bu yıl Mısır’da yapılan Olimpik Sıralama Yarışı’nda şampiyon olarak büyük avantaj yakalamış ve elde ettiği olimpik sıralama puanlarıyla Paris 2024 Olimpiyatları’na adım adım yaklaştığını göstermişti.

UIPM’in her yıl dört etap ve bir final olarak düzenlediği Dünya Kupası serisi, önceki yıllardan farklı olarak bu yıl, Paris 2024 Olimpiyatları’na kota puanı verecek yarışlar arasında yer alıyor. Dünya Kupası serisinin ikinci etabı 16-21 Nisan 2024 tarihlerinde Türkiye’de, Dünya Kupası Üçüncü Etabı 23-28 Nisan 2024 tarihinde Macaristan’da, Dünya Kupası Dördüncü Etabı 8-13 Mayıs 2024 tarihlerinde Bulgaristan’da yapılacak. Dünya Kupası serisinin finali ise son iki yıldır olduğu gibi bu yıl da Türkiye Modern Pentatlon Federasyonu’nun organizasyonuyla Ankara Atlı Spor Kulübü’nde 22-26 Mayıs 2024 tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Paris kotası yüzde 99 garanti

Dünya Kupası Mısır Etabı sonrasında açıklama yapan Türkiye Modern Pentatlon Federasyonu Başkanı Doç. Dr. Veli Ozan Çakır, Paris 2024 Olimpiyatları kotasının İlke açısından yüzde 99 ihtimalle garantilendiğini ifade ederek, “Bu yarışla birlikte, kalan yarışları da dikkate aldığımızda Paris 2024 Olimpiyatları kotasını hemen hemen garantiledik. Bizim bundan sonraki hedefimiz Tokyo’da aldığımız beşinciliği kürsüye taşıyarak ülkemize madalya kazandırmak” dedi.

Paris 2024’e katılım gösterecek Modern Pentatlon Olimpiyat Sporcuları Listesi, resmi olarak 30 Haziran’da UIPM tarafından ilan edilecek.  

İçeriği paylaşmak için aşağıda bulunan butonları kullanınız.