Tokyo 2020 kotası için mücadeleye devam

Haberler

Modern pentatlon milli sporcuları İlke Özyüksel, İpek Akşin ve Buğra Ünal İngiltere’de 6-11 Ağustos 2019 tarihlerinde yapılacak ‘2019 Avrupa Şampiyonası ve Olimpiyat Avrupa Kıtası Kota Müsabakası’nda olimpiyat kotası almak için yarışacak.

Türkiye Modern Pentatlon Federasyonu milli sporcuları, 2019 Avrupa Şampiyonası ve Olimpiyat Avrupa Kıtası Kota Müsabakası’na hazırlanıyor. Uluslararası Modern Pentatlon Federasyonu (UIPM) koordinatörlüğünde Avrupa Modern Pentatlon Konfederasyonu (ECMP) ve Büyük Britanya Modern Pentatlon Birliği’nin ortaklaşa düzenlediği şampiyona, İngiltere’nin Bath kentinde bulunan Bath Üniversitesi Antrenman Köyü’nde  6-11 Ağustos 2019 tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Hedef olimpiyatlara 4 kota almak

Şampiyona öncesinde açıklama yapan Türkiye Modern Pentatlon Federasyonu Başkanı Doç. Dr. Veli Ozan Çakır, İngiltere’de yapılacak Avrupa Şampiyonası’nın Tokyo 2020 Olimpiyatları’na giden yolda önemli bir viraj olduğuna dikkat çekti ve “Sporcularımızla birlikte Tokyo 2020 Olimpiyatları’na kota almak için yüksek bir motivasyonla çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz. Hedefimiz, Tokyo Olimpiyatlarına iki kadın, iki erkek olmak üzere 4 sporcumuzla birlikte katılım göstererek Türkiye’ye madalya kazandırmak ve modern pentatlon tarihimizde bir ilki gerçekleştirmek. Bunun için İngiltere’de düzenlenecek Avrupa Şampiyonası, hedeflerimize giden yolda kritik bir viraj niteliği taşıyor. Burada öncelikli hedefimiz, İngiltere’de bir erkek bir kadın sporcumuzla iki olimpiyat kotasını almak, ardından diğer iki kota hakkımız için de yapılacak ranking müsabakalarında sıralamaya girmek” dedi.

Modern pentatlon federasyonunun, bu hedefler doğrultusunda çalışmalarını gerçekleştirdiğini ifade eden Doç. Dr. Çakır, sporcu, antrenör  ve kulüpler başta olmak üzere modern pentatlon ekosistemi içinde bulunan tüm kesimlerin bunun için çalıştığını söyledi ve “Hem antrenörlerimiz hem de sporcularımızın performans düzeyleri hedefleri gerçekleştirmemizi mümkün kılıyor” diye konuştu.

Büyükler kategorisinde yapılacak 2019 Avrupa Şampiyonası ve Olimpiyat Avrupa Kıtası Kota Müsabakası, Avrupa ülkelerinden katılım gösteren modern pentatlon sporcularının kıyasıya mücadelesine sahne olacak. Şampiyonaya Türkiye’yi temsilen modern pentatlon milli sporcularından İlke Özyüksel, İpek Akşin, Buğra Ünal katılacak.

İngiltere’de yapılacak 2019 Avrupa Şampiyonası ve Olimpiyat Avrupa Kıtası Kota Müsabakası’nda ilk 8’e girme başarısı gösteren sporcular, 2020 yılında Japonya’nın başkenti Tokyo’da gerçekleştirilecek Tokyo 2020 Olimpiyatları için olimpiyat kotası almaya hak kazanacak.

İçeriği paylaşmak için aşağıda bulunan butonları kullanınız.