İlk ve ortaöğretim çağındaki başarılı sporculara burs desteği

Duyurular

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, ilk ve ortaöğretim çağındaki başarılı sporculara özel öğretim kurumlarında burslu eğitim desteği verileceğini söyledi.

İlk ve ortaöğretim çağındaki sporcu öğrenciler, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı’nın gerçekleştirdiği ortak çalışma neticesinde sportif başarılar elde ederlerse  değerlendirme kriterleri içinde ilave bir puan alarak ödüllendirilecek.

Dünya ve Avrupa Şampiyonaları’nda, Avrupa Gençlik Olimpik Festivali (EYOF) ile Dünya Gençlik Olimpiyatları’nda ve ulusal spor faaliyetlerinde başarılı olan genç sporcular, diğer koşullarının da uygun olması halinde burs imkânından yararlanabilecek.

İlk ve ortaöğretim çağındaki başarılı sporculara destek verileceğini belirten Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, ilk ve ortaöğretim çağındaki başarılı sporcuların özel öğretim kurumlarında ücretsiz okuma imkanına sahip olabileceğini söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 5580 Sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu’nda yapılan düzenlemenin sportif altyapının güçlendirilmesine katkı sunacağını kaydeden Bakan Kasapoğlu; Milli Eğitim Bakanlığı’na yapılan işbirliğinden dolayı teşekkür etti.

Yetenekli çocukların spora devamlılığının sağlanmasında, ‘spor mu, eğitim mi’ ikilemini aşmasında tarihi bir adım daha atmaktan büyük mutluluk duyduklarını belirten Bakan Kasapoğlu, “Sportif başarının ilk basamaktan itibaren destekleneceği bu değişikliğin ülkemiz sporu için hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Hangi kriterler esas alınacak?

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nca belirlenen kriterler neticesinde olimpik veya paralimpik branşlarda ulusal ve uluslararası yarışmalarda başarı elde ettiği bakanlık tarafından belgelendirilen sporculara ilave 50 puan kazandıran bir düzenleme yapıldı. Buna göre ilk ve ortaöğretim çağındaki sporcu öğrenci;

  • Dünya ve Avrupa Şampiyonaları’nda dereceye girip altın madalya almışsa +50 puan, gümüş madalya almışsa +40 puan ve bronz madalya almışsa +30 puan,
  • Avrupa Gençlik Olimpik Festivali (EYOF) ile Dünya Gençlik Olimpiyatları’nda dereceye girip altın madalya almışsa +30 puan, gümüş madalya almışsa +20 puan ve bronz madalya almışsa +15 puan,
  • Ulusal spor faaliyetlerinde dereceye girip altın madalya almışsa +20 puan, gümüş madalya almışsa +15 puan, bronz madalya almışsa +10 puan alacak.
İçeriği paylaşmak için aşağıda bulunan butonları kullanınız.