Gazi Üniversitesi ile yetenek odaklı çalışmalar başladı

Haberler

Türkiye Modern Pentatlon Federasyonu’nun (TMPF) Gazi Üniversitesi Sporda Yetenek ve Performans Uygulama ve Araştırma Merkezi arasında yapılan işbirliği protokolünün ardından, yetenek taramasına ilişkin yapılacak çalışmalarla ilgili yol haritasını belirlemek üzere gerçekleştirilen toplantılar başladı.

İlki 12 Şubat’ta Gazi Üniversitesi’nde yapılan toplantı, TMPF Teknik Kurulu Başkanı Kutluğhan Özkan, TMPF Teknik Kurulu Üyesi Tolga Tillioğlu, Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. H. Ahmet Pekel ve Gazi Üniversitesi’nde projeyi sahada yürütecek olan doktora, yüksek lisans ve lisans öğrencilerinden oluşan bir ekiple gerçekleştirildi.

İkinci toplantı ise 23 Şubat’ta online olarak yapıldı. Moderatörlüğünü Gazi Üniversitesi’nden Mustafa Ünver’in yaptığı ve TMPF Milli Takım Atrenörü Awad Samy Awadalla Geurges’in modern pentatlon sporuna yönelik bilgilendirmede bulunduğu toplantıya, projeyi Ankara’da belirlenen okullarda Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’ni temsilen yürütecek yüzme, atış, koşu ve eskrim sporunda uzman 13 kişi katılım gösterdi.

Toplantılarda, modern pentatlonunun ne olduğu ve hangi özelliklere göre yetenek taramasının yapılacağına yönelik konular ele alındı. Önümüzdeki günlerde online olarak yapılacak ikişer saatlik üç bilgilendirme toplantısının ardından pandemi sürecinin de seyrine bağlı olarak mayıs ayı itibariyle sahaya inilecek. Mayıs ayına kadar tüm ön çalışmalar yapılacak. İlk etapta Ankara’da bulunan 12 ilkokulda 7 ve 10 yaş arasındaki çocukların yetenek taraması yapılacak. Uzmanlar, önce çocukların yüzme ve koşu sporuna yönelik yetenek taramalarını gerçekleştirecek ve bu konuda yetenekli olan sporcuları modern pentatlon sporuna yönlendirecek. Yaz tatili ile birlikte yetenek ölçümleri yapılmış ve modern pentatlona uygunluğu onaylanmış çocuklar ile çalışmalara başlanacak.

İçeriği paylaşmak için aşağıda bulunan butonları kullanınız.