Gazi Üniversitesi ile ‘modern pentatlon’ protokolü

Haberler Manşet Haberler

Türkiye Modern Pentatlon Federasyonu ile Gazi Üniversitesi Sporda Yetenek ve Performans Uygulama ve Araştırma Merkezi arasında işbirliği protokolü imzalandı. TMPF Başkanı Doç. Dr. Veli Ozan Çakır, işbirliğinin modern pentatlonun gelişimine katkı sağlayacağı gibi performans testlerinin teknik insanlara fikirler sunarak, sporcuya özel stratejiler geliştirilmesine imkan sunacağını vurguladı.

Türkiye Modern Pentatlon Federasyonu (TMPF) ile Gazi Üniversitesi Sporda Yetenek ve Performans Uygulama ve Araştırma Merkezi arasında işbirliği protokolü imzalandı. Gazi Üniversitesi’nde yapılan imza töreni TMPF Başkanı Doç. Dr. Veli Ozan Çakır ile Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Yıldız arasında gerçekleştirildi.  Modern pentatlonun yanı sıra eş zamanlı olarak badminton, kano, masa tenisi ve judo federasyonları arasında yapılan protokol törenine TMPF Başkanı Doç. Dr. Veli Ozan Çakır ve Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Yıldız’ın yanı sıra; rektör danışmanları Prof. Dr. Erdal Zorba, Prof. Dr. Alper Ceylan, Prof. Dr. Halil İbrahim Bülbül, Spor Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Sporda Yetenek ve Performans Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Hacı Ahmet Pekel, Merkez Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Yıldız ve Merkez Koordinatörü Arş. Gör. Onur Akman ve badminton, kano, masa tenisi ve judo branşlarının federasyon başkanları katılım gösterdi.

İmza töreninde konuşan Prof. Dr. Musa Yıldız, çok sayıda milli sporcunun eğitim gördüğü Gazi Üniversitesi’nin Spor Bilimleri Fakültesi’nde yürütülen bilimsel nitelikli çalışmalarla spor bilimleri alanında önemli bir pozisyonda olduğuna ve spora değer veren öncü bir üniversite olduğuna vurgu yaptı. Gazi Üniversitesi’nin bugüne kadar 14 federasyonla ikili işbirliği gerçekleştirdiğine değinen Prof. Dr. Yıldız, federasyonlarla yaptıkları yeni protokollerle spora destek sunmaya devam edeceklerine vurgu yaptı.

‘Modern pentatlona yol gösterecek’

Gazi Üniversitesi ile yapılan işbirliğine ilişkin değerlendirme yapan TMPF Başkanı Doç. Dr. Veli Ozan Çakır, işbirliğinin modern pentatlon sporuna yönelik bilimsel temelli verilerin ortaya konması açısından büyük önem arzettiğine dikkat çekti. Gazi Üniversitesi Sporda Yetenek ve Performans Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin modern pentatlon sporunun gelişimine yönelik yol gösterici nitelikte veriler ortaya koyacağını ifade eden TMPF Başkanı, her bir sporcunun performans testlerinin teknik insanlara fikirler sunarak, sporcuya özel stratejiler geliştirilmesine imkan sunacağını ifade etti.

Çakır, Gazi Üniversitesi gibi spor bilimleri alanında öncü olan bir yükseköğretim kuruluşunun desteğinin oldukça önemli olduğunu ifade ederken, Gazi Üniversitesiyle yapılan iş birliği protokolünün sporun gelişimine önemli katkı sunacağını dile getirdi ve Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Yıldız’a teşekkürlerini sundu.

Sporda yetenek taraması ve atletik performans testi

Gazi Üniversitesi ile yapılan protokol; Gazi Üniversitesi Sporda Yetenek ve Performans Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde yapılacak sporda yetenek taramasını ve atletik performans testlerini içeriyor. Türkiye Modern Pentatlon Federasyonu’na bağlı sporculara spor sakatlıklarından korunması hususunda destek sunacak olan merkez, bilimsel araştırmalara yönelik iş birliği imkanı vereceği gibi antrenörlerin eğitimleriyle proje temelli faaliyetlerin yürütülmesine de olanak sunacak.