Engel parkurlu ilk U19 Dünya Şampiyonası İstanbul’da başladı

Haberler Manşet Haberler

Dünyada engel parkurlu ilk U19 Modern Pentatlon Dünya Şampiyonası İstanbul’da başladı. Burhan Felek Spor Kompleksi’nde 25-30 Temmuz 2023 tarihlerinde düzenlenecek şampiyonaya Türkiye’den 8 sporcu olmak üzere 35 ülkeden toplam 148 sporcu katılacak.

Bu yıl modern pentatlon alanında düzenlenen iki dünya kupası ve bir Avrupa Gençler Şampiyonası’na ev sahipliği yapan Türkiye, şimdi de ülkemizde ilk kez düzenlenecek olan “U19 Modern Pentatlon Dünya Şampiyonası”na ev sahipliği yapıyor. Uluslararası Modern Pentatlon Birliği (UIPM) ile Türkiye Modern Pentatlon Federasyonu’nun (TMPF) Türkiye’de ilk kez düzenlediği ve dünyada ilk kez modern pentatlonun yeni disiplini olan “engel parkuru”nun da yarışmaya dahil edildiği “U19 Modern Pentatlon Dünya Şampiyonası”, 25-30 Temmuz 2023 tarihlerinde İstanbul Burhan Felek Spor Kompleksi’nde gerçekleştiriliyor. Organizasyona 35 ülkeden 69 kadın ve 79 erkek sporcu olmak üzere toplam 148 pentatlet katılım gösteriyor.

U19 Modern Pentatlon Dünya Şampiyonası’nda ev sahibi ülke olan Türkiye adına 4 kadın 4 erkek olmak üzere toplam 8 sporcumuz yarışıyor. 2023 yılında yapılan ulusal sıralama yarışlarında dereceye giren sporcularımızın mücadele ettiği U19 Modern Pentatlon Dünya Şampiyonası’nda; ülkemizi kadınlar kategorisinde Ayşegül Ömür, Başak Yaprak Boğan, Belemir Almira Dede ve Bengisu Naz Özteğil; erkeklerde ise Barış Doğu Çelik, Erkan Altunay, Jan Demir Vurdum ve Kıvanç Taşyaran temsil ediyor. “Engel parkuru”, “eskrim”, “yüzme”, “koşu” ve “atış” disiplinlerinde yapılan U19 Modern Pentatlon Dünya Şampiyonası, 25 Temmuz’da erkekler ve kadınlar kategorisinde yapılacak bayrak yarışı ile başladı. 26 Temmuz’da ise erkekler kategorisinde üç grupta yapılan eleme yarışları, eskrim sıralama yarışları, engel parkuru, yüzme, koşu ve atış etaplarında gerçekleşiyor. Ardından 27 Temmuz’da bu sefer iki grup halinde olacak kadınlar kategorisinin eleme müsabakaları yapılacak.  Eleme yarışlarında en fazla puan alan 36 kadın ve 36 erkek sporcu, 28 Temmuz’da yapılacak eskrim sıralama turunun ardından 29 Haziran’da yapılacak finallere katılacak ve U19 kategorisinde şampiyonluk ipini göğüslemek için mücadele edecek. U19 Modern Pentatlon Dünya Şampiyonası, 30 Temmuz’da yapılacak ve Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 20’ye yakın ülke takımının yarışacağı Karışık Bayrak Yarışı ile birlikte son bulacak. 

İçeriği paylaşmak için aşağıda bulunan butonları kullanınız.